7 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o retinolu

PORADY
7 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o retinolu


O retinolu mówi się, że uczula, generuje podrażnienia, zwłaszcza przy wystawieniu się na promienie słoneczne i nie nadaje się dla skóry wrażliwej czy trądzikowej. Opinie te wynikają jednak głównie z niewiedzy i nieprawidłowego stosowania kosmetyków odmładzających. Najnowsze generacje retinoidów są projektowane tak, by zredukować skutki uboczne i jeśli będziemy postępować zgodnie z zaleceniami oraz stopniowo przyzwyczajać skórę do retinolu, możemy uzyskać świetne efekty lecznicze.


Oto, co warto wiedzieć, aby kuracja się powiodła:

Dla jakiej cery przeznaczony jest retinol i jak go stosować?

Retinol raczej nie uczula, ale faktycznie, może podrażnić skórę. Jeżeli skóra jest wrażliwa, istnieje możliwość, że zawierający go preparat wywoła zaczerwienienie, swędzenie czy złuszczanie naskórka. Dlatego, niezależnie czy aplikujemy retinol na skórę normalną czy wrażliwą, musimy stosować się do zaleceń jego dawkowania. To zminimalizuje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości. Stosując retinol zawsze powoli podnosi się jego dawkę, przyzwyczajając skórę do preparatu. Podrażnienie skóry znika zazwyczaj w przeciągu 2-4 dni od rozpoczęcia leczenia miejscowego. Dawniej stosowanie preparatów z retinolem rekomendowano wyłącznie na noc. Dziś już wiadomo, że retinoidy nie działają fototoksycznie i fotouczulająco i można je stosować niezależnie od pory dnia. Jedynym uzasadnieniem do stosowania retinolu i pochodnych w porze wieczornej jest słaba stabilność produktu po ekspozycji na promieniowanie UV. Jednak nie dotyczy to kosmetyków z retinolem, przy produkcji których wykorzystano nanotechnologię. Liposomy zapewniają ochronę substancjom aktywnym, dzięki czemu nie ulegają one rozpadowi na skutek działania promieni słonecznych – mówi Anna Antosik, kosmetolog marki Sesderma.

Czy retinol można stosować na skórę trądzikową?

Z uwagi na działanie drażniące retinoidy długo nie były popularne w leczeniu trądziku różowatego. Dziś wiemy, że stosowane prawidłowo, mają bardzo dobry wpływ nawet na tak wymagającą skórę. W przypadku pojawienia się podrażnień należy zintensyfikować stosowanie preparatów natłuszczających skórę, bogatych w składniki łagodzące i nawilżające oraz skonsultować się ze specjalistą.

Kiedy kuracja zaczyna przynosić efekty?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że aby zauważyć korzystne skutki terapii retinolem i jego pochodnymi potrzeba wielu tygodni. Kosmetyków z retinolem należy używać przez dłuższy czas, a po zakończeniu kuracji stosować leczenie podtrzymujące. Jeśli przerwiemy ten proces, korzystne skutki terapii przepadną w przeciągu pół roku, co potwierdzają badania naukowe. Dlatego im mniej przerw w stosowaniu retinolu, tym lepiej – tłumaczy kosmetolog.

Jakie korzyści daje kuracja retinolem?

Retinol kojarzony jest głównie z odmładzaniem i walką ze zmarszczkami, ale jego działanie jest znacznie szersze. Zawdzięczamy mu przyspieszenie procesów tworzenia nowych komórek skóry, poprawę jakości cery (zwłaszcza trądzikowej, z łuszczycą i objawami fotostarzenia), odżywienie skóry, poprawę jej elastyczności, zredukowanie ilości cząstek działających destrukcyjnie na kolagen, czy zmniejszenie widoczności przebarwień.

Jaki skład powinny mieć skuteczne kosmetyki z retinolem?

Zanim kupimy konkretny produkt dokładnie przeczytajmy jego skład. Prawdziwy retinol to forma witaminy A w czystej postaci i to właśnie on jest najbardziej efektywny i najlepiej wchłaniany przez skórę. Pod nazwą „witamina A” producenci kosmetyków potrafią ukryć wiele związków chemicznych, które wykazują aktywność biologiczną dla tej witaminy, jednak nie są retinolem. Nazywane są one popularnie retinoidami i to one często powodują podrażnienia skóry. Czytając etykietę należy więc odszukać w składzie retinol. Wśród kosmetyków, które naprawdę go zawierają, można wymienić chociażby linię Reti Age marki Sesderma – pokreśla Anna Antosik.

Czy retinol redukuje przebarwienia?

W sklepach z kosmetykami nie brakuje kremów, które mają cudownie rozjaśnić naszą skórę. Nic dziwnego, przebarwienia to jeden z najczęstszych powodów wizyt pacjentów w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych. Najskuteczniej działa na nie połączenie siły retinoidów z peelingami chemicznymi, laserem i filtrami UV. Kosmetyki z retinolem można również stosować w pielęgnacji skóry z przebarwieniami słonecznymi lub hormonalnymi. W trakcie regularnego i długotrwałego stosowania produktów z odpowiednią dawką retinolu przebarwienia te powinny stopniowo zanikać – wyjaśnia Anna Antosik.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


7 błędów w pielęgnacji skóry, jakie popełniamy latem

7 błędów w pielęgnacji skóry, jakie popełniamy latem

Zbliża się lato, a wraz z nim większe ryzyko popełnienia błędów w pielęgnacji naszej skóry. Wysokie temperatury, przedłużona ekspozycja na słońce czy zmiana rytmu życia – wszystkie te czynniki odciskają piętno na naszej skórze.

Ratunku, wypadają mi włosy!

Ratunku, wypadają mi włosy!

Alopecja, czyli nadmierne wypadanie włosów, może pojawić się w różnych momentach życia i z różnych powodów.

Odpowiednie połączenie kosmetyków – zwielokrotnione efekty

Odpowiednie połączenie kosmetyków – zwielokrotnione efekty

Chcesz poprawić stan swojej skóry, ale nie masz pewności, jakie połączenie kosmetyków będzie dla ciebie najlepsze? Sesderma przygotowała specjalne zestawy z myślą o różnych potrzebach skóry.