Dekalog bezpiecznego opalania

PORADY
Dekalog bezpiecznego opalania


Słońce jest niezbędne do życia. Warunkuje przebieg różnych procesów fizjologicznych w ciele człowieka, chociażby takich jak w synteza witaminy D. Niestety może mieć również negatywny wpływ na zdrowie, wynikający z ekspozycji zbyt intensywnej (oparzenia skóry i urazy oczu) lub wielokrotnie powtarzającej się przez dłuższy czas (przyspieszone starzenie, przebarwienia czy nawet zmiany nowotworowe). Szczególnie szkodliwa jest ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony w wieku dziecięcym i nastoletnim, która wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka skóry. Z nadejściem lata przypominamy dziesięć podstawowych zasad bezpiecznego opalania.


1. Nadmierna ekspozycja na słońce stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Żaden fotoprotektor nie jest w stanie zapewnić całkowitej ochrony przed zagrożeniami wynikającymi z promieniowania słonecznego. Nawet jeśli używasz kremu z wysokim współczynnikiem ochrony (SPF), nie powinieneś długo pozostawać na słońcu.

2. Unikaj ekspozycji na słońce pomiędzy godziną 12 a 16. Staraj się nie zasypiać na słońcu i pamiętaj o kosmetykach ochronnych podczas wszystkich zajęć na świeżym powietrzu.

3. Nie wystawiaj na bezpośredni kontakt ze słońcem dzieci poniżej trzeciego roku życia. Chroń je za pomocą specjalnych filtrów przeciwsłonecznych, czapek czy okularów. Niech często piją wodę.

4. Stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVB, powodującym oparzenia słoneczne, i UVA, odpowiedzialnym głównie za przedwczesne starzenie się skóry. Te dwa rodzaje promieniowania wpływają również na układ odpornościowy i przyczyniają się do zwiększenia ryzyka raka skóry.

5. Wybierz filtr przeciwsłoneczny dostosowany do rodzaju skóry i obszaru ciała (na przykład Repaskin krem do twarzy lub Repaskin transparentny spray do ciała). Weź także pod uwagę fototyp skóry (im jaśniejsza cera, tym wyższy SPF jest niezbędny do zapewnienia odpowiedniej ochrony przed słońcem), wiek i okoliczności ekspozycji na słońce. Koniecznie stosuj najwyższy SPF, jeśli twoja skóra nie jest przyzwyczajona do działania słońca.

6. Uważnie przeczytaj ulotkę dołączoną do fotoprotektora i stosuj kosmetyk zgodnie z instrukcją użytkowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku produktów w sprayu. Nakładaj produkt obficie, jednolitą warstwą, na suchą skórę, pół godziny przed ekspozycją na słońce. Powtarzaj aplikację co dwie godziny oraz po każdej kąpieli czy osuszeniu ręcznikiem. Żaden krem, nawet oznaczony jako wodooporny, nie zapewni całkowitej ochrony, jeśli nie powtórzymy jego aplikacji po zanurzeniu się w morzu czy oceanie. Nie używaj również kremów przeciwsłonecznych, które były otwarte od poprzedniego sezonu.

7. Zachowaj szczególną ostrożność przy najbardziej wrażliwych na słońce częściach ciała. Należą do nich twarz, szyja, ramiona, dekolt, uszy, ręce i stopy.

8. Używaj kremów przeciwsłonecznych także w pochmurne dni. Promieniowanie UV odbija się od wody, piasku, trawy i śniegu także w pochmurne dni.

9. Osłaniaj skórę ciała ubraniami, na głowę zakładaj czapkę lub kapelusz i chroń oczy za okularami przeciwsłonecznymi. Zadbaj o nawilżenie od wewnątrz, często pijąc wodę lub naturalne soki. Po opalaniu stosuj silnie nawilżający krem, na przykład z linii Hidraderm Hyal, i mleczko do ciała, które wspomoże regenerację, jak C-VIT mleczko rozświetlające.

10. Kontroluj stan zmian pigmentacyjnych na skórze, takich jak znamiona czy pieprzyki. W przypadku zmiany ich koloru, kształtu czy rozmiaru skonsultuj się ze specjalistą.

 
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Jak oczyszczać i dbać o skórę dłoni?

Jak oczyszczać i dbać o skórę dłoni?

Higiena rąk jest najskuteczniejszym i najprostszym sposobem zapobiegania zakażeniom, szczególnie w przypadku konieczności przebywania w miejscach publicznych lub środkach transportu, dotykania powierzchni lub przedmiotów czy bezpośredniego kontaktu z ludźmi.

Fotoprotekcja w czasie pandemii

Fotoprotekcja w czasie pandemii

 

Wiele osób z radością powitało możliwość wychodzenia z domu na spacery. Po ponad miesiącu totalnego ograniczania wychodzenia na zewnątrz, wreszcie możemy skorzystać… ze słońca.  Niewątpliwie, ostatni miesiąc spędzony w „zamknięciu”, miał wpływ na to co dzieję się z naszą skórą.

Wiosną postaw na antyoksydację i fotoprotekcję

Wiosną postaw na antyoksydację i fotoprotekcję

Przełom wiosny i lata to czas, kiedy nasłonecznienie staje się coraz mocniejsze. Docierające do skóry promieniowanie UV może wywołać wiele uszkodzeń, a także nasilić działanie wolnych rodników, a tym samym fotostarznie skóry. Sesderma przygotowała na ten okres trzy zestawy promocyjne, o działaniu antyoksydacyjnym i fotoochronnym. Sprawdź, jakie kosmetyki połączyliśmy w zestawy i dlaczego.