Rozstępy: jak je zlikwidować?

PORADY
Rozstępy: jak je zlikwidować?


Rozstępy to problem estetyczny, który dotyczy wielu kobiet i mężczyzn. Czy jest na niego jakieś rozwiązanie? Przeczytaj, jak powstają rozstępy i przez jakie fazy przechodzą – koniecznie musisz to wiedzieć, aby wybrać odpowiedni kosmetyk.


Rozstępy są wynikiem wewnętrznego rozpadu włókien tkanki łącznej i jej późniejszego bliznowacenia. Początkowo są różowe lub fioletowe, ale z czasem zmieniają kolor, nabierając perłowego odcienia.

Najczęstszymi przyczynami powstawania rozstępów są: wzrost w okresie dojrzewania (piersi, biodra, nogi, brzuch i biodra), przyrost masy ciała np. związany z okresem ciąży, szybki przyrost masy mięśniowej u osób uprawiających sport czy zaburzenia endokrynologiczne.

•    CZYNNIKI MECHANICZNE: do powstania rozstępów dochodzi w wyniku wzrostu tkanki łącznej: właściwej i tłuszczowej przypadku otyłości i ciąży lub tkanki mięśniowej w przypadku sportowców. Częściej dochodzi do tego, gdy stan skóry właściwej jest gorszy.

•    CZYNNIKI BIOCHEMICZNE: Duże znaczenie mają hormony steroidowe i ich pochodne oraz wzrost wydzielania adrenokortykoidów, które hamują funkcje i proliferację fibroblastów, a co za tym idzie zmniejszają produkcję specyficznych białek włóknistych. Warto również zwrócić uwagę na rozwój rozstępów spowodowanych sterydami anabolicznymi.

Czy kosmetyki na rozstępy naprawdę działają?

Możliwość odbudowy tkanki łącznej włóknistej wyłącznie przy użyciu kosmetyków jest dość ograniczona, dlatego, aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów połączonych z odpowiednią pielęgnacją domową.

Przy wyborze kosmetyku na rozstępy, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę dwa czynniki: wiek rozstępu oraz jego koloryt. Różowy kolor to znak, że nadal występuje unaczynienie, dlatego rozstępy ma większe szanse na zniknięcie przy odpowiednim postępowaniu.

Jakie składniki powinny mieć skuteczne kosmetyki na rozstępy?

•    Kwas glikolowy: chociaż dokładny mechanizm jego działania nie jest znany, wykazano, że kwas glikolowy pomaga poprawić stan rozstępów, ponieważ zwiększa produkcję kolagenu i poprawia jakość włókien elastyny i kolagenu oraz macierzy skóry. Jest to możliwe ze względu na wzrost syntezy GAG (kwasu hialuronowego i substancji międzykomórkowych), które powodują zwiększenie grubości skóry.

•    Kwas retinowy: pogrubia skórę właściwą i naskórek dzięki aktywacji kolagenu i fibroblastów. Ponadto retinol oddziałuje na receptory kwasu hialuronowego i powoduje przywrócenie elastyczności skóry oraz jej wysokie nawilżenie.

•    Wąkrota azjatycka: ma właściwości lecznicze i przyspieszające gojenie. Jej mechanizm działania opiera się na stymulacji proliferacji włókien kolagenu i elastyny.

•    Witamina C: Stymuluje syntezę kolagenu przez fibroblasty i spłyca zmarszczki oraz zwiększa jędrność, gładkość i elastyczność skóry

•    Krzem organiczny: Krzem jest pierwiastkiem występującym w dużej ilości w naskórku, skórze właściwej i włosach. Jedna z jego funkcji to zwiększenie odporności chemicznej keratyny.

Jak zredukować rozstępy?

Aby skutecznie zredukować rozstępy, przed nałożeniem jakiegokolwiek kosmetyku musimy najpierw je zbadać i poznać. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na kolor (różowy lub biały) i fazę ewolucji. Powiedzieliśmy wcześniej, że różowe lub fioletowe rozstępy nadal wykazują cechy unaczynienia, więc łatwiej jest je zredukować za pomocą kremu na rozstępy. Jeśli chodzi o fazę rozstępów, wyróżniamy dwie:

•    FAZA ZAPALNA. Zaleca się w niej stosowanie produktów stymulujących produkcję GAG, kolagenu i elastyny, aktywujących regenerację tkanek, które zastąpią zmienione struktury, poprawiając dotlenienie i nawodnienie tkanki.

•    FAZA ZANIKOWA. W przypadku rozstępów, które przeszły już w fazę blizny konieczne jest działanie unaczyniające na bazie dotleniających i nawilżających olejków eterycznych, substancji bioaktywnych, które będą stymulować proces regeneracji.

Wszyscy jednak wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Stąd też, jeśli spodziewamy się większego ryzyka powstawania rozstępów, warto jak najszybciej zacząć odpowiednią pielęgnacją profilaktyczną. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy dowiadujemy się o zajściu w ciążę lub gdy zaczynamy intensywne treningi sportowe nastawione na budowanie masy mięśniowej. Naszym celem powinno być wtedy utrzymanie elastyczności skóry, a jeszcze lepiej – jej zwiększenie.

Warto wtedy sięgnąć po kosmetyki zawierające w składzie ekstrakt z gotu kola, czyli wąkroty azjatyckiej, o udowodnionym działaniu. W badaniu z podwójnie ślepą próbą, opublikowanym w International Journal of Cosmetic Science w 1991 roku, przeprowadzonym na 100 kobietach, wykazano, że krem zawierający ekstrakt z Centella asiatica zapobiega rozwojowi rozstępów u kobiet w ciąży.

Na czerwone rozstępy:

Linia ESTRYSES jest wskazana do zapobiegania powstawania i usuwania rozstępów. Jeśli zmagamy się z rozstępami w fazie zapalnej, należy sięgnąć po emulsję.

Emulsja ESTRYSES restrukturyzuje macierz skóry i tkankę włóknistą działając unaczyniająco na bazie substancji bioaktywnych, które stymulują proces regeneracji. Utrzymuje elastyczność skóry i zapobiega pojawianiu się nowych rozstępów. Stymuluje produkcję GAG, kolagenu i elastyny.

Na białe rozstępy:

Biały rozstęp to rozstęp w fazie blizny. Ponieważ utracił już unaczynienie, trudniej jest z nim walczyć. Możesz jednak użyć kosmetyków, które pomagają ukryć zagłębienia tego typu. Skutecznym kosmetykiem na rozstępy jest serum ESTRYSES firmy Sesderma, preparat do miejscowego stosowania na rozstępy w kolorze białym lub perłowym. Ma bardzo silne działanie regenerujące i odbudowujące oraz powoduje złuszczanie i regenerację tkanek.


Kompletna pielęgnacja przeciw rozstępom:

W zależności od fazy rozstępu wybieramy odpowiedni kosmetyk na rozstępy, ale jego działanie, dla lepszych efektów, możemy także uzupełnić innymi produktami do skóry ciała.

Zapobieganie: ACGLICOLIC mleczko do ciała lub HIDRADERM HYAL mleczko do ciała jako bazowa pielęgnacja nawilżająca + ESTRYSES Emulsja przeciw rozstępom

Faza zapalna: złuszczanie za pomocą kremu do mikrodermabrazji ABRADERMOL + ESTRYSES Emulsja przeciw rozstępom

Faza zanikowa: Niezbędna jest stymulacji procesu regeneracji. Peeling z ABRADERMOL + ESTRYSES Serum przeciw rozstępom. Pielęgnację domową warto połączyć z profesjonalnymi zabiegami w gabinecie.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Podaruj piękno na święta

Podaruj piękno na święta

Torebka wypełniona dermokosmetykami Sesderma to idealny pomysł na prezent. Obdaruj siebie lub bliską osobę kultowymi produktami zapakowanymi w elegancką torebkę na łańcuszku.

Kremy z retinolem: stosowanie i korzyści dla skóry

Kremy z retinolem: stosowanie i korzyści dla skóry

Dermatolodzy twierdzą, że skóra zaczyna się szybciej starzeć po 30. roku życia. Chociaż starzenie się jest nieodwracalnym procesem, niektórym z jego objawów można zapobiegać i przeciwdziałać. Lekarze od lat polecają retinol jako składnik anti-aging. Czy stosujesz kremy z retinolem i znasz wszystkie korzyści, jakie mogą Ci przynieść w walce ze starzeniem skóry?

Wszystko, co musisz wiedzieć o kremach pod oczy

Wszystko, co musisz wiedzieć o kremach pod oczy

Skóra w okolicy oczu jest inna niż skóra reszty twarzy, dlatego też niezbędne jest wybranie odpowiedniego do niej kremu. Dowiedz się, jakie są szczególne cechy tego obszaru skóry, jakie składniki kosmetyków sprawdzają się najlepiej i poznaj sztuczki zwiększające ich skuteczność.