Jak dbać o wrażliwą skórę?

PORADY
Jak dbać o wrażliwą skórę?


Skóra wrażliwa to problem dużej części populacji. Nawet co druga osoba cierpi z tego powodu. Według badań epidemiologicznych kobiety częściej zgłaszają ten problem niż mężczyźni. Przeczytaj, jak ją pielęgnować, aby nie nasilać wrażliwości, a jednocześnie skutecznie powstrzymywać starzenie.


Czym dokładnie jest wrażliwa skóra?

Skóra wrażliwa to skóra nadmiernie reagująca na niektóre czynniki. Oznacza to, że jest to skóra nadreaktywna. Tego typu cera może mieć pochodzenie genetyczne, jej objawy mogą być także wywołane lub zaostrzone przez różne czynniki, również o charakterze zewnętrznym. Ten rodzaj skóry charakteryzuje się zaburzoną funkcją barierową skóry, co powoduje, że cera staje się mniej tolerancyjna.

Dlaczego coraz więcej osób ma wrażliwą skórę?

Najnowsze badania wskazują, że coraz więcej osób na całym świecie ma problem z wrażliwością skóry. Ponad 50% kobiet i 30% mężczyzn twierdzi, że ma wrażliwą skórę. To uderzający fakt, który prawdopodobnie nie jest odizolowany od naszego obecnego stylu życia. Prawdą jest, że najczęstszym czynnikiem uruchamiającym jest stosowanie produktów kosmetycznych nieodpowiednich dla naszego rodzaju skóry. Nie możemy jednak zapominać o wpływie czynników środowiskowych. Na przykład w miastach jest coraz więcej zanieczyszczeń, które bezpośrednio wpływają na naszą skórę. To samo dotyczy nagłych zmian temperatury, wiatru lub słońca, które mogą powodować niepożądaną nadwrażliwość. Inne czynniki środowiskowe są związane z naszym stylem życia np. dietą (mocno przyprawione potrawy, alkohol, kawa, tytoń itp.).

Skąd mam wiedzieć, czy mam wrażliwą skórę?

Skórę wrażliwą, nazywaną także reaktywną lub nietolerancyjną, diagnozuje się przede wszystkim na podstawie subiektywnych odczuć (tzw. neurosensorycznych) zgłaszanych w czasie wywiadu, a nie obiektywnych i zauważalnych objawów fizjologicznych. Dlatego często określa się skórę wrażliwą niewidoczną dermatozą. Pamiętaj, że wrażliwa skóra może dawać mniej lub bardziej nasilone objawy. Należą do nich podrażnienie, swędzenie, zaczerwienienie, pieczenie czy uczucie ściągnięcia. W razie wątpliwości zalecamy, aby skonsultować się z dermatologiem. Skóra wrażliwa jest schorzeniem trudnym do zdefiniowania i zdiagnozowania, a w wielu przypadkach może maskować inne patologie, takie jak trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry lub atopowe zapalenie skóry.

Skóra wrażliwa a starzenie

Skóra wrażliwa cierpi z powodu odwodnienia i dlatego starzeje się szybciej. Dodatkowo takie objawy jak zaczerwienienie podkreślają objawy starzenia. Skóra wrażliwa wymaga specjalistycznej, skutecznej, ale łagodnej - pielęgnacji przeciwstarzeniowej.

Porady i pielęgnacja skóry wrażliwej

Pamiętaj, że najczęstszym czynnikiem reakcji niepożądanych jest stosowanie produktów kosmetycznych nieodpowiednich dla rodzaju skóry. Czasy, w których osoby ze skórą wrażliwą musiały zadowolić się kremami z niskim stężeniem składników aktywnych już minęły. Sesderma, odpowiadając na potrzeby tego rodzaju skóry, opracowała specjalną linię kosmetyków przeciwstarzeniowych do skóry wrażliwej. Linia Samay nie tylko działa odmładzająco, ale też koi, łagodzi i nawilża.  Dzięki zastosowaniu nanotechnologii zapewnia wyższy poziom skuteczności przy doskonałej tolerancji. W linii Samay został wykorzystany nie powodujący podrażnień bakuchiol, zwany również „bio-retinolem”. Ma działanie ujędrniające i stymulujące syntezę włókien kolagenowych. W składzie znajdziemy również masło Karité, ekstrakt z rumianku, nagietka czy też proteiny mleka, które nawilżają, koją i przeciwdziałają stanom zapalnym.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Witaminy dla skóry: jak znaleźć odpowiednią dla siebie

Witaminy dla skóry: jak znaleźć odpowiednią dla siebie

Witaminy są nieodzownym składnikiem wielu najbardziej uznanych kosmetyków. Każda z nich ma swoje właściwości i wskazania: przebarwienia, zmarszczki, brak blasku, zmęczona skóra, cienie pod oczami... Dowiedz się, jakich witamin potrzebuje Twoja skóra i włącz je do swojej pielęgnacji już teraz!

Ampułki, serum, krem…

Ampułki, serum, krem…

Dermokosmetyki Sesderma mają różne konsystencje i formy. Krem, serum i ampułki to podstawowy zestaw pielęgnacyjny. Jak często i w jakiej kolejności je stosować?

Click & wow – poznaj nasze ampułki

Click & wow – poznaj nasze ampułki

Jeśli tak jak my pasjonujesz się światem dermokosmetyków, z pewnością słyszałaś o ampułkach z efektem flash. To maleńkie buteleczki, które jednym kliknięciem, w mgnieniu oka nadają skórze rozświetlony, wypoczęty i świeży wygląd.