To też może powodować przebarwienia

PORADY
To też może powodować przebarwienia


Nie tylko słońce, ale też antykoncepcja czy trądzik to czynniki wywołujące przebarwienia – nawet w młodym wieku. Jak sobie z tym radzić?


Skąd biorą się przebarwienia?

Często sądzimy, że młody wiek chroni nas nie tylko od zmarszczek, ale także od innych problemów skórnych, jak np. przebarwienia – to nieprawda! Mimo tego, że przeważnie pojawiają się dopiero po 40. roku życia, a po 60. ten problem dotyczy aż 9 osób na 10, nawet po dwudziestce możemy paść ich ofiarą. – Niestety, nawet będąc jeszcze w młodym wieku, jesteśmy narażone na ich występowanie – pozapalne, posłoneczne i hormonalne przebarwienia to problem, z którym boryka się coraz więcej młodych dziewczyn. Czynników, które prowadzą do hiperpigmentacji może być kilka, dlatego ważne jest obserwowanie swojej skóry przez cały rok oraz stosowanie odpowiednio dobranej pielęgnacji, a w bardziej skomplikowanych przypadkach – konieczność konsultacji ze specjalistą – doradza dr n. med. Dorota Sołdacka z Estetic Studio.

Słońce

Niekorzystny wpływ słońca nasila produkcję melaniny w organizmie. – Podstawą profilaktyki jest ochrona przeciwsłoneczna, która ma na celu ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV, stosowana nie tylko w letnich miesiącach, ale przez cały rok – radzi dr n. med. Sołdacka. Krem z filtrem, który zapewni odpowiedni poziom ochrony powinien mieć faktor SPF50.

Hormony

Także poziom hormonów żeńskich, a co z tym związanie, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, może pobudzić produkcję melaniny i zaowocować w postaci nierównomiernej pigmentacji skóry. Najbardziej narażone na wystąpienie plamek pigmentacyjnych jesteśmy w momencie połączenia dwóch elementów – opalania i tabletek – o czym często informują nas ulotki środków antykoncepcyjnych.

Trądzik i choroby skóry

Nieprawidłowo leczony trądzik może doprowadzić do powstania nieestetycznych blizn i zmian pigmentacyjnych. Cechą charakterystyczną przebarwień pozapalnych jest ciemny kolor. Są one wyjątkowo uporczywe, proces ich usuwania może trwać nawet kilka miesięcy. W przypadku bardzo widocznych potrądzikowych zmian skórnych – z przebarwieniami na czele – warto udać się do gabinetu specjalisty – sama pielęgnacja domowa może okazać się niewystarczająca. Zawsze pamiętajmy, by nie usuwać ani nie drapać zmian trądzikowych czy strupów. Źle dobrane peelingi również działają na naszą niekorzyść i przyczyniają się do pojawienia przebarwień mechanicznych.

Jak walczyć z przebarwieniami?

Jeżeli zauważyłaś, że któreś z powyżej opisanych zaburzeń pigmentacyjnych dotyczy właśnie ciebie – nie zwlekaj i już teraz zacznij stosować odpowiednią pielęgnację. Należy w niej uwzględnić zarówno kosmetyki do użytku domowego, jak i profesjonalne zabiegi. Wyróżniającym się składnikiem w walce z przebarwieniami jest wykorzystywany w medycynie od wielu lat kwas traneksamowy, który likwiduje istniejące już zmiany pigmentacyjne i przeciwdziała powstawaniu kolejnych. Niweluje także stany zapalne w skórze – zmniejsza ryzyko wyprysków i łagodzi rumień oraz wykazuje właściwości nawilżające. Ponadto kwas traneksamowy nie podrażnia skóry i, dzięki temu, może być wykorzystywany również w przypadku cery wrażliwej i trądziku różowatego.

Innymi składnikami aktywnymi, na które warto zwrócić uwagę pielęgnujące cerę z przebarwieniami, są m.in. kwas azelainowy, różne postaci retinolu, witamina C, niacynamid i 4‑butylrezrocynol.

Pielęgnacja domowa

Jeśli masz skłonność do przebarwień, w ich rozjaśnieniu pomoże ci odpowiednio dobrana i regularnie stosowana pielęgnacja domowa. Sesderma specjalnie z myślą o nieestetycznych plamkach stworzyła linię Hidraderm TRX. Stosowane rano i wieczorem kremu-żelu oraz serum liposomowego wesprze walkę z przebrawieniami.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Ekspozom – powiedz mi, jak żyjesz, a powiem Ci, jak będziesz się starzeć

Ekspozom – powiedz mi, jak żyjesz, a powiem Ci, jak będziesz się starzeć

Przez całe nasze życie, nie zdając sobie z tego sprawy, jesteśmy narażeni na różne czynniki zewnętrzne, które oddziałują na naszą skórę i genom. Ekspozom – pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się właśnie zbiór czynników, które wpływają na nasze ciało. To także główny sprawca procesu starzenia skóry.

Witamina C – niezbędna skórze w każdym wieku

Witamina C – niezbędna skórze w każdym wieku

25. rok życia to granica, po której nasza skóra zaczyna się nieodwracalnie starzeć. Wszystkie procesy metaboliczne zachodzą wolniej i zmniejsza się ilość produkowanego kolagenu. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednio dobrane kosmetyki z zawartością stabilnej i biodostępnej witaminy C, są w stanie stymulować skórę do ponownej syntezy białka młodości.

Która substancja aktywna jest najlepsza?

Która substancja aktywna jest najlepsza?

Substancje aktywne zawarte w kosmetykach wpływają na fizjologię i funkcjonowanie naszej skóry. Nie ma jednak uniwersalnego składnika, który najlepiej sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry. Wybierając serum czy krem do codziennej pielęgnacji, warto sięgać po te produkty, które zawierają w składzie substancje aktywne dopasowane do indywidualnych potrzeb.