To też może powodować przebarwienia

PORADY
To też może powodować przebarwienia


Nie tylko słońce, ale też antykoncepcja czy trądzik to czynniki wywołujące przebarwienia – nawet w młodym wieku. Jak sobie z tym radzić?


Skąd biorą się przebarwienia?

Często sądzimy, że młody wiek chroni nas nie tylko od zmarszczek, ale także od innych problemów skórnych, jak np. przebarwienia – to nieprawda! Mimo tego, że przeważnie pojawiają się dopiero po 40. roku życia, a po 60. ten problem dotyczy aż 9 osób na 10, nawet po dwudziestce możemy paść ich ofiarą. – Niestety, nawet będąc jeszcze w młodym wieku, jesteśmy narażone na ich występowanie – pozapalne, posłoneczne i hormonalne przebarwienia to problem, z którym boryka się coraz więcej młodych dziewczyn. Czynników, które prowadzą do hiperpigmentacji może być kilka, dlatego ważne jest obserwowanie swojej skóry przez cały rok oraz stosowanie odpowiednio dobranej pielęgnacji, a w bardziej skomplikowanych przypadkach – konieczność konsultacji ze specjalistą – doradza dr n. med. Dorota Sołdacka z Estetic Studio.

Słońce

Niekorzystny wpływ słońca nasila produkcję melaniny w organizmie. – Podstawą profilaktyki jest ochrona przeciwsłoneczna, która ma na celu ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV, stosowana nie tylko w letnich miesiącach, ale przez cały rok – radzi dr n. med. Sołdacka. Krem z filtrem, który zapewni odpowiedni poziom ochrony powinien mieć faktor SPF50.

Hormony

Także poziom hormonów żeńskich, a co z tym związanie, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, może pobudzić produkcję melaniny i zaowocować w postaci nierównomiernej pigmentacji skóry. Najbardziej narażone na wystąpienie plamek pigmentacyjnych jesteśmy w momencie połączenia dwóch elementów – opalania i tabletek – o czym często informują nas ulotki środków antykoncepcyjnych.

Trądzik i choroby skóry

Nieprawidłowo leczony trądzik może doprowadzić do powstania nieestetycznych blizn i zmian pigmentacyjnych. Cechą charakterystyczną przebarwień pozapalnych jest ciemny kolor. Są one wyjątkowo uporczywe, proces ich usuwania może trwać nawet kilka miesięcy. W przypadku bardzo widocznych potrądzikowych zmian skórnych – z przebarwieniami na czele – warto udać się do gabinetu specjalisty – sama pielęgnacja domowa może okazać się niewystarczająca. Zawsze pamiętajmy, by nie usuwać ani nie drapać zmian trądzikowych czy strupów. Źle dobrane peelingi również działają na naszą niekorzyść i przyczyniają się do pojawienia przebarwień mechanicznych.

Jak walczyć z przebarwieniami?

Jeżeli zauważyłaś, że któreś z powyżej opisanych zaburzeń pigmentacyjnych dotyczy właśnie ciebie – nie zwlekaj i już teraz zacznij stosować odpowiednią pielęgnację. Należy w niej uwzględnić zarówno kosmetyki do użytku domowego, jak i profesjonalne zabiegi. Wyróżniającym się składnikiem w walce z przebarwieniami jest wykorzystywany w medycynie od wielu lat kwas traneksamowy, który likwiduje istniejące już zmiany pigmentacyjne i przeciwdziała powstawaniu kolejnych. Niweluje także stany zapalne w skórze – zmniejsza ryzyko wyprysków i łagodzi rumień oraz wykazuje właściwości nawilżające. Ponadto kwas traneksamowy nie podrażnia skóry i, dzięki temu, może być wykorzystywany również w przypadku cery wrażliwej i trądziku różowatego.

Innymi składnikami aktywnymi, na które warto zwrócić uwagę pielęgnujące cerę z przebarwieniami, są m.in. kwas azelainowy, różne postaci retinolu, witamina C, niacynamid i 4‑butylrezrocynol.

Pielęgnacja domowa

Jeśli masz skłonność do przebarwień, w ich rozjaśnieniu pomoże ci odpowiednio dobrana i regularnie stosowana pielęgnacja domowa. Sesderma specjalnie z myślą o nieestetycznych plamkach stworzyła linię Hidraderm TRX. Stosowane rano i wieczorem kremu-żelu oraz serum liposomowego wesprze walkę z przebrawieniami.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Dlaczego warto stosować kosmetyki z witaminą C?

Dlaczego warto stosować kosmetyki z witaminą C?

Witamina C to jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy i jedna z najlepiej przebadanych pod kątem działania na skórę witamin. Korzyści ze stosowania witaminy C dla skóry jest bardzo dużo. Chcesz poznać je wszystkie?

Nawilżanie – tak, ale co oprócz tego?

Nawilżanie – tak, ale co oprócz tego?

Nie od dziś wiadomo, że pozbawiona odpowiedniej dawki nawilżenia skóra gorzej znosi działanie czynników zewnętrznych. Z kolei lato to pora roku, kiedy skóra jest szczególnie narażona na agresje zewnętrzne. Należą do nich wysoka temperatura, wiatr czy słona woda. Bazą skutecznej letniej pielęgnacji powinien być więc krem lub serum nawilżające. Tylko z jakimi kosmetykami je łączyć, aby pielęgnacja odpowiadała na wszystkie potrzeby skóry?

Dekalog bezpiecznego opalania

Dekalog bezpiecznego opalania

Słońce jest niezbędne do życia. Warunkuje przebieg różnych procesów fizjologicznych w ciele człowieka, chociażby takich jak w synteza witaminy D. Niestety może mieć również negatywny wpływ na zdrowie. Z nadejściem lata przypominamy dziesięć podstawowych zasad bezpiecznego opalania.