Nanotechnologia – jak przedostać się w głąb skóry?

PORADY
Nanotechnologia – jak przedostać się w głąb skóry?


Skóra to pierwsza bariera ochronna ciała. Jest praktycznie nienaruszalna, dzięki czemu chroni nas przed zewnętrznymi czynnikami, które mogłyby zaszkodzić naszemu organizmowi. Ta niewielka przepuszczalność skóry to jedno z największych wyznań dermokosmetyki, ponieważ przeniknięcie składników czynnych przez warstwę rogową jest niezbędne dla skutecznego działania produktów.


Kluczem do przekroczenia bariery skóry jest nanotechnologia. Polega ona na manipulowaniu materią w skali atomu oraz cząsteczki w celu stworzenia nowych struktur, nośników i materiałów w rozmiarze nano. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu liposomów.

Na początku były one stosowane jako modele błon komórkowych, ale szybko zauważono ich potencjał jako nośników substancji czynnych w głąb skóry.

Liposomy składają się z fosfolipidów: cząsteczek amfipatycznych, z miejscami hydrofobowymi i hydrofilowymi. Po wprowadzeniu cząsteczek do środowiska wodnego, tworzą one dwuwarstwę (podobną do błony komórkowej), która zwija się, tworząc pęcherzyk z centralnym jądrem hydrofilowym.

Tym, co odróżnia nanosomy stosowane przez Sesdermę od innych i zapewnia doskonałą tolerancję, jest ich rozmiar. Są to niezwykle małe cząsteczki, o średnicy 10 do potęgi minus 9 metra. Metoda produkcji naszych liposomów spełnia wszystkie wymagania przemysłu farmaceutycznego. Ich podstawowy skład jest pochodzenia naturalnego, na bazie fosfatydylocholiny soi o wysokim stopniu biokompatybilności i biodegradowalności. Gwarantuje to maksymalne bezpieczeństwo dla organizmu.

Zaletą zamknięcia składników aktywnych w liposomach o rozmiarze nano jest to, że lepiej przenikają przez warstwy skóry, dzięki czemu zapewniają efekty wcześniej nieosiągalne. Elastyczna struktura cząsteczek umożliwia skuteczne wnikanie oraz przenoszenie składników czynnych tam, gdzie są one potrzebne: do warstwy rogowej, skóry właściwej, a także tkanki podskórnej. Docierają nawet do rogówki i tkanki łącznej, przenikając przez powiekę czy macierz paznokcia.

We wnętrzu liposomów Sesderma zamyka różne składniki czynne, zarówno rozpuszczalne w wodzie (witamina C, kwas glikolowy, kwas ferulowy), jak i w tłuszczach (witaminy A, D i E), a także substancje o dużym rozmiarze cząsteczki, takie jak kwas hialuronowy, wyciąg z placenty czy komórki macierzyste.

Nanotechnologia pozwala również obniżyć stężenie składnika aktywnego i zminimalizować ryzyko efektów ubocznych, np. podrażnienia.

Oprócz zastosowania jako nośników składników czynnych, „puste” liposomy ze względu na swój skład, bogaty w niezbędne kwasy tłuszczowe, działają przeciwzapalnie i gojąco.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Dlaczego warto stosować kosmetyki z witaminą C?

Dlaczego warto stosować kosmetyki z witaminą C?

Witamina C to jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy i jedna z najlepiej przebadanych pod kątem działania na skórę witamin. Korzyści ze stosowania witaminy C dla skóry jest bardzo dużo. Chcesz poznać je wszystkie?

Nawilżanie – tak, ale co oprócz tego?

Nawilżanie – tak, ale co oprócz tego?

Nie od dziś wiadomo, że pozbawiona odpowiedniej dawki nawilżenia skóra gorzej znosi działanie czynników zewnętrznych. Z kolei lato to pora roku, kiedy skóra jest szczególnie narażona na agresje zewnętrzne. Należą do nich wysoka temperatura, wiatr czy słona woda. Bazą skutecznej letniej pielęgnacji powinien być więc krem lub serum nawilżające. Tylko z jakimi kosmetykami je łączyć, aby pielęgnacja odpowiadała na wszystkie potrzeby skóry?

Dekalog bezpiecznego opalania

Dekalog bezpiecznego opalania

Słońce jest niezbędne do życia. Warunkuje przebieg różnych procesów fizjologicznych w ciele człowieka, chociażby takich jak w synteza witaminy D. Niestety może mieć również negatywny wpływ na zdrowie. Z nadejściem lata przypominamy dziesięć podstawowych zasad bezpiecznego opalania.