Nanotechnologia – jak przedostać się w głąb skóry?

PORADY
Nanotechnologia – jak przedostać się w głąb skóry?


Skóra to pierwsza bariera ochronna ciała. Jest praktycznie nienaruszalna, dzięki czemu chroni nas przed zewnętrznymi czynnikami, które mogłyby zaszkodzić naszemu organizmowi. Ta niewielka przepuszczalność skóry to jedno z największych wyznań dermokosmetyki, ponieważ przeniknięcie składników czynnych przez warstwę rogową jest niezbędne dla skutecznego działania produktów.


Kluczem do przekroczenia bariery skóry jest nanotechnologia. Polega ona na manipulowaniu materią w skali atomu oraz cząsteczki w celu stworzenia nowych struktur, nośników i materiałów w rozmiarze nano. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu liposomów.

Na początku były one stosowane jako modele błon komórkowych, ale szybko zauważono ich potencjał jako nośników substancji czynnych w głąb skóry.

Liposomy składają się z fosfolipidów: cząsteczek amfipatycznych, z miejscami hydrofobowymi i hydrofilowymi. Po wprowadzeniu cząsteczek do środowiska wodnego, tworzą one dwuwarstwę (podobną do błony komórkowej), która zwija się, tworząc pęcherzyk z centralnym jądrem hydrofilowym.

Tym, co odróżnia nanosomy stosowane przez Sesdermę od innych i zapewnia doskonałą tolerancję, jest ich rozmiar. Są to niezwykle małe cząsteczki, o średnicy 10 do potęgi minus 9 metra. Metoda produkcji naszych liposomów spełnia wszystkie wymagania przemysłu farmaceutycznego. Ich podstawowy skład jest pochodzenia naturalnego, na bazie fosfatydylocholiny soi o wysokim stopniu biokompatybilności i biodegradowalności. Gwarantuje to maksymalne bezpieczeństwo dla organizmu.

Zaletą zamknięcia składników aktywnych w liposomach o rozmiarze nano jest to, że lepiej przenikają przez warstwy skóry, dzięki czemu zapewniają efekty wcześniej nieosiągalne. Elastyczna struktura cząsteczek umożliwia skuteczne wnikanie oraz przenoszenie składników czynnych tam, gdzie są one potrzebne: do warstwy rogowej, skóry właściwej, a także tkanki podskórnej. Docierają nawet do rogówki i tkanki łącznej, przenikając przez powiekę czy macierz paznokcia.

We wnętrzu liposomów Sesderma zamyka różne składniki czynne, zarówno rozpuszczalne w wodzie (witamina C, kwas glikolowy, kwas ferulowy), jak i w tłuszczach (witaminy A, D i E), a także substancje o dużym rozmiarze cząsteczki, takie jak kwas hialuronowy, wyciąg z placenty czy komórki macierzyste.

Nanotechnologia pozwala również obniżyć stężenie składnika aktywnego i zminimalizować ryzyko efektów ubocznych, np. podrażnienia.

Oprócz zastosowania jako nośników składników czynnych, „puste” liposomy ze względu na swój skład, bogaty w niezbędne kwasy tłuszczowe, działają przeciwzapalnie i gojąco.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Ekspozom – powiedz mi, jak żyjesz, a powiem Ci, jak będziesz się starzeć

Ekspozom – powiedz mi, jak żyjesz, a powiem Ci, jak będziesz się starzeć

Przez całe nasze życie, nie zdając sobie z tego sprawy, jesteśmy narażeni na różne czynniki zewnętrzne, które oddziałują na naszą skórę i genom. Ekspozom – pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się właśnie zbiór czynników, które wpływają na nasze ciało. To także główny sprawca procesu starzenia skóry.

Witamina C – niezbędna skórze w każdym wieku

Witamina C – niezbędna skórze w każdym wieku

25. rok życia to granica, po której nasza skóra zaczyna się nieodwracalnie starzeć. Wszystkie procesy metaboliczne zachodzą wolniej i zmniejsza się ilość produkowanego kolagenu. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednio dobrane kosmetyki z zawartością stabilnej i biodostępnej witaminy C, są w stanie stymulować skórę do ponownej syntezy białka młodości.

Która substancja aktywna jest najlepsza?

Która substancja aktywna jest najlepsza?

Substancje aktywne zawarte w kosmetykach wpływają na fizjologię i funkcjonowanie naszej skóry. Nie ma jednak uniwersalnego składnika, który najlepiej sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry. Wybierając serum czy krem do codziennej pielęgnacji, warto sięgać po te produkty, które zawierają w składzie substancje aktywne dopasowane do indywidualnych potrzeb.