Ekspozom – powiedz mi, jak żyjesz, a powiem Ci, jak będziesz się starzeć

PORADY
Ekspozom – powiedz mi, jak żyjesz, a powiem Ci, jak będziesz się starzeć


Przez całe nasze życie, nie zdając sobie z tego sprawy, jesteśmy narażeni na różne czynniki zewnętrzne, które oddziałują na naszą skórę i genom. Ekspozom – pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się właśnie zbiór czynników, które wpływają na nasze ciało. To także główny sprawca procesu starzenia skóry.


Niestety większość czynników zewnętrznych wpływa na komórki skóry w negatywny sposób. Należą do nich:


Promieniowanie słoneczne
Wszyscy wiemy, że ekspozycja na promieniowanie słoneczne powoduje starzenie naszej skóry: pojawiają się przebarwienia, zmarszczki oraz zaburzenia w DNA skóry. Na nasze komórki wpływa nie tylko światło ultrafioletowe, ale także światło niebieskie, widzialne czy podczerwone.

Jak temu zapobiegać? Stosuj filtry przeciwsłoneczne o wysokim stopniu ochrony oraz unikaj ekspozycji na słońce w okresie najsilniejszego nasłonecznienia.


Zanieczyszczenie środowiska
Ludzie, którzy mieszkają w dużych miastach, codziennie otoczeni są zanieczyszczeniami, które mogą przenikać w głąb skóry, przyspieszając jej starzenie.

Jak temu zapobiegać? Jest to trudniejsze, jeśli mieszkasz w mieście, ale ważne jest, aby zadbać o prawidłowe i dogłębne oczyszczanie skóry, tak, aby usunąć z niej wszystkie osadzone cząstki zanieczyszczeń oraz pozostałości makijażu czy kosmetyków.   

 

Nikotyna
Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów przyspiesza starzenie i sprawia, że skóra staje się poszarzała i pozbawiona blasku. A to tylko mniej poważne konsekwencje, jakie może za sobą nieść stosowanie tej używki.

Jak temu zapobiegać? Rzucić palenie. Po prostu.


Temperatura
Narażenie na zimno lub ciepło, nagłe zmiany temperatury czy suchy klimat powodują, że nasza cera cierpi, pojawiają się rozszerzone pory czy naczynka, a skóra zaczyna się łuszczyć.

Jak temu zapobiegać? Unikaj nagłych zmian temperatury lub ekspozycji na zimne lub gorące powietrze. Warto także zadbać o skórą za pomocą produktów nawilżających i wzmacniających barierę ochronną. Doskonale sprawdzą się w tym takie składniki jak kwas hialuronowy czy traneksamowy.


Odżywianie
Dieta bogata w tłuszcze nasycone, częste spożywanie smażonych potraw lub nadmierne spożycie alkoholu także przyczyniają się do starzenia skóry. 

Jak temu zapobiegać? Stosuj zdrową dietę, bogatą w owoce i warzywa. Warto wypróbować słynną dietę śródziemnomorską, która opiera się na rybach, owocach morza, produktach roślinnych i zbożowych oraz zdrowych tłuszczach.

 

Stres

Współczesny rytm życia sprawia, że często jesteśmy narażeni na przewlekły stres i zapominamy o tym, co w życiu najważniejsze. Nadmierne napiecie emocjonalne sprawia, że nasza skóra staje się bardziej reaktywna. Dotyczy to wielu ludzi, a w przyszłości może nawet stać się najczęstą chorobą na świecie.

Jak temu zapobiegać? Zacznij dbać o siebie i poświęcać więcej czasu samemu sobie. Odrobina relaksu, uprawianie sportu lub oddawanie się ulubionemu hobby sprawią, że poczujesz się lepiej.


Brak snu
Sen jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie kiedy śpimy, nasze ciało odpoczywa, a skóra przechodzi przez proces odnowy. Dbaj o to, aby się wysypiać i nie zarywać nocy.

Jak temu zapobiegać? Starać się przesypiać od 7 do 8 godzin dziennie. Powtarzalny rytm dnia i nocy pomogą nam zachować codzienne małe rytuały, tak jak wieczorne nakładanie kremu do twarzy.

 

Mamy też dobrą wiadomość: jest coś, co możesz zrobić dla swojej skóry, aby zahamować negatywny wpływ czynników środowiskowych:


Systematyczne stosowanie kosmetyków
Tak! Niektóre kosmetyki pomagają chronić przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą uszkadzać skórę i przyspieszać jej starzenie. Warto szukać produktów, które chronią przed promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami i pomagają naprawiać naszą skórę. Składniki aktywne takich kosmetyków działają przeciwutleniająco (witamina C, kwas ferulowy, resweratrol), wzmacniają barierę ochronną skóry (kwas traneksamowy, skwalen) oraz chronią przed wpływem UV (filtry SPF30 lub 50).
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Podaruj piękno na święta

Podaruj piękno na święta

Torebka wypełniona dermokosmetykami Sesderma to idealny pomysł na prezent. Obdaruj siebie lub bliską osobę kultowymi produktami zapakowanymi w elegancką torebkę na łańcuszku.

Kremy z retinolem: stosowanie i korzyści dla skóry

Kremy z retinolem: stosowanie i korzyści dla skóry

Dermatolodzy twierdzą, że skóra zaczyna się szybciej starzeć po 30. roku życia. Chociaż starzenie się jest nieodwracalnym procesem, niektórym z jego objawów można zapobiegać i przeciwdziałać. Lekarze od lat polecają retinol jako składnik anti-aging. Czy stosujesz kremy z retinolem i znasz wszystkie korzyści, jakie mogą Ci przynieść w walce ze starzeniem skóry?

Wszystko, co musisz wiedzieć o kremach pod oczy

Wszystko, co musisz wiedzieć o kremach pod oczy

Skóra w okolicy oczu jest inna niż skóra reszty twarzy, dlatego też niezbędne jest wybranie odpowiedniego do niej kremu. Dowiedz się, jakie są szczególne cechy tego obszaru skóry, jakie składniki kosmetyków sprawdzają się najlepiej i poznaj sztuczki zwiększające ich skuteczność.