Indukcja kolagenu (CIT) w biorewitalizacji skóry

DLA PROFESJONALISTÓW
Indukcja kolagenu (CIT) w biorewitalizacji skóry


W badaniach przeprowadzonych przez Questus, właściciele salonów wyraźnie wskazywali na sezonowość w obszarze usług kosmetologicznych i  systematyczny wzrost zainteresowania nimi od połowy marca aż do miesięcy letnich.[1] W tym okresie, dobrym rozwiązaniem będą wszelkie procedury biorewitalizujące, stymulujące naturalne procesy odnowy i takie właśnie jest mikronakłuwanie.


Mikronakłuwanie, inaczej nazywane  terapią indukcji kolagenu, polegające na powtarzalnym nakłuwaniu skóry sterylizowanymi mikroigłami, zostało po raz pierwszy opisane w 1995 r. przez Orentreich i Orentreich w przypadku usuwania blizn zanikowych, ale pierwsze urządzenie – dermaroller, powstał dopiero w 2006 r.[2] Obecnie mamy na rynku duży wybór urządzeń medycznych do mikronakłuwania, a niektóre pozwalają na bardzo precyzyjne ustalenie głębokości nakłucia, jak np. Nanopore Stylus 2 posiadający zakres już od 0,15 mm, co jest niezmiernie ważne w przypadku skóry wrażliwej.

 

Jedną z najważniejszych zalet mikronakłuwania jest możliwość wyeliminowania tradycyjnych metod ablacyjnych takich jak dermabrazja, peelingi chemiczne, zabiegi laserowe, które mogą wymagać dłuższego czasu gojenia, a skóra w tym czasie staje się bardziej wrażliwa na fotouszkodzenia.[3] W okresie wiosenno-letnim nabiera to szczególnego znaczenia.

 

Mikronakłuwanie prowadzi do odmłodzenia skóry, zmniejszając drobne linie i zmarszczki, zmniejszając wielkość porów, poprawiając elastyczność skóry.[4] Zabieg wywołuje naturalną reakcję gojenia. Usuwa martwe komórki z powierzchni skóry i powoduje lekkie złuszczanie warstwy rogowej,  zwiększając wchłanianie aktywnych składników kosmetycznych. Poprzez stymulowanie skóry w ten wyjątkowy sposób, zaczyna ona wytwarzać i utrzymywać substancje tracone w procesie starzenia, takie jak kolagen, elastynę czy czynniki wzrostu. El-Domyati i in. u osób dotkniętych fotostarzeniem, po przeprowadzeniu 6 sesji mikronakłuwania w odstępach 2-tygodniowych, uzyskali  statystycznie istotny wzrost kolagenu typu I, III i VII, a także nowo zsyntetyzowanego kolagenu.[5]

 

Efekty mikronakłuwania możemy zwiększyć, jeśli do zabiegu zastosujemy składniki aktywne, takie jak kwas hialuronowy, cynk, aminokwasy, miedź, laktoferynę i witaminę C w połączeniu z czynnikami wzrostu: TIMP-2, TGF-B2, EGF, HGH i GM-CSF, które dzięki zabiegowi mają szansę dotrzeć do głębszych warstw skóry, nawet w przypadku gdy, z wynikającej oceny skóry, zdecydujemy się na bardzo płytkie nakłuwanie (0,15 - 0,25mm) lub tylko na korneobrazję. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie gotowych koktajli z czynnikami wzrostu, np. Meso CIT Antiage (Mediderma), które stymulują wzrost, proliferację i różnicowanie się komórek i dzięki temu odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej struktury skóry.

 

Podsumowując, w okresie zwiększonej ekspozycji na promieniowanie UV, powinniśmy postawić na mało inwazyjne zabiegi, a do takich z pewnością należy mikronakłuwanie do głębokości 0,5 mm z zastosowaniem odpowiednich składników aktywnych. Cytując Dr Gabriela Serrano, założyciela firmy Sesderma: “Jesteśmy w stanie długo utrzymać skórę w dobrym stanie , jeśli będziemy stosować połączenie odpowiednich produktów z odpowiednimi zabiegami.”

 


 

 

[2] Iriarte Ch. et al., Review of applications of microneedling in dermatology, Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology, 2017 10: 289–298

 

[3] Maelıosa T.C. et al., Microneedle applications in improving skin appearance, Experimental Dermatology, 2015 24: 561–566

 

[4] Singh A. and S.Yadav, Microneedling: Advances and widening horizons, Indian Dermatol Online J., 2016 7(4): 244–254

[5] El-Domyati M. et al., Multiple microneedling sessions for minimally invasive facial rejuvenation: an objective assessment, Int J Dermatol., 2015 54(12): 1361-1369
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Spersonalizowane zestawy świąteczne

Spersonalizowane zestawy świąteczne

Mediderma Pielęgnacja domowa to doskonały pomysł na świateczny prezent dla kogoś bliskiego lub samej siebie. Twoje klientki pokochają dobrane specjalnie dla nich zestawy w złotych pudełkach. Jak działa promocja? Gabinety biorące w niej udział otrzymują atrakcyjny pakiet produktów oraz ekskluzywne pudełka na zestawy.

Zabieg bursztynowy

Zabieg bursztynowy

W najnowszym wydaniu magazynu LNE możesz przeczytać o wykorzystaniu kwasu bursztynowego w profesjonalnym zabiegu gabinetowym Sucses Peel.

Efekt synergii, czyli techniki łączone w kosmetologii

Efekt synergii, czyli techniki łączone w kosmetologii

Przeczytaj komentarz eksperta, mgr Anny Parzychowskej-Parol, propagatorki kosmetologii holistycznej, na temat łączenia różnych technik w jednym zabiegu.