Kwas traneksamowy w melasmie

DLA PROFESJONALISTÓW
Kwas traneksamowy w melasmie


Powstawanie zmian hiperpigmentacyjnych to proces złożony i może go wzmagać wiele czynników zewnętrznych, począwszy od promieniowania UV, a kończąc na zażywanych lekach (jak np. tabletki antykoncepcyjne), a zatem nie tylko zależnych od samych predyspozycji genetycznych. Za szczególnie trudne do leczenia przebarwienia uważa się zmiany typu melasma. Tutaj również promieniowanie UV jest czynnikiem wyzwalającym zaburzenia melanogenezy, ale wymienia się również zmiany hormonalne, stosowanie uwrażliwiających na światło leków i kosmetyków, czy współistniejące choroby wątroby. W walce z melasmą coraz bardziej wydaje się obiecujący kwas traneksamowy.


Czym jest kwas traneksamowy?

Kwas traneksamowy to przede wszystkim lek ratujący życie, który od 2011 roku znajduje się na liście najważniejszych leków proponowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Badacze są zgodni, że kwas traneksamowy jest skutecznym lekiem w przypadku melasmy, ale mimo wszystko jego doustne przyjmowanie obarczone jest działaniami niepożądanymi. Powinien być zatem stosowany pod ścisłą kontrola lekarską. Stąd też zaczęto podejmować próby stosowania kwasu traneksamowego miejscowo, bezpośrednio na przebarwienie.

Historia wykorzystywania kwasu traneksamowego

Pierwszą liposomową formułę, z 2% kwasem traneksamowym, opartą na fosfatydylocholinie, wprowadzono w 2002 roku. Taka forma podania okazała się skuteczna. Badacze podejmowali próby wykorzystania również innych technik podania TA do skóry, wykorzystując jontoforezę, czy mikroiniekcje. W 2017 Atefi i in. opublikowali wyniki badania, w którym TA porównano do hydrochinonu – leku, który był standardem leczenia przebarwień przez wiele dekad, ale ostatecznie został zakazany do stosowania w produktach kosmetycznych przez Komisję Europejską. Kwas traneksamowy okazał się nie tylko skuteczny, ale również bardziej akceptowany przez pacjentki pod względem działań niepożądanych w porównaniu do hydrochinonu.

Działanie kwasu traneksamowego

Uważa się, że kwas traneksamowy może zapobiegać aktywacji melanocytów przez światło słoneczne na drodze hamowania układu aktywacji plazminogenu.  Jest syntetycznym analogiem lizyny i blokując miejsca wiążące lizynę w cząsteczkach plazminogenu hamuje powstawanie plazminy, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia produkcji prostaglandyn, zmniejsza aktywność tyrozynazy w melanocytach i hamuje melanogenezę. Działa zatem na różnych etapach melanogenezy. Będzie wpływał nie tylko na istniejące przebarwienia, ale również zapobiegał nawrotom po stosowaniu innych metod usuwania przebarwień

Kwas traneksamowy oprócz działania rozjaśniającego przebarwienia, wykazuje szczególne właściwości przeciwświądowe i łagodzące stany zapalne skóry, a nawet alergiczne pokrzywki. Sprawdzi się w przypadku skóry z trądzikiem różowatym. Wykazuje również działanie nawilżające. To czyni go pożądanym aktywnym składnikiem preparatów kosmetycznych i zabiegów w gabinetach kosmetologicznych.

Kwas traneksamowy od Mediderma

Mediderma wykorzystała moc kwasu traneksamowego w swojej najnowszej linii produktów profesjonalnych - TRX. Gama obejmuje: peelingi, booster, preparat do mikronakłuwania w formie wydajnej mgiełki oraz nanomaskę na biocelulozie. Szeroki wachlarz produktów pozwala na dostosowanie procedury do potrzeb osoby poddawanej zabiegowi oraz do oferty gabinetu.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Spersonalizowane zestawy świąteczne

Spersonalizowane zestawy świąteczne

Mediderma Pielęgnacja domowa to doskonały pomysł na świateczny prezent dla kogoś bliskiego lub samej siebie. Twoje klientki pokochają dobrane specjalnie dla nich zestawy w złotych pudełkach. Jak działa promocja? Gabinety biorące w niej udział otrzymują atrakcyjny pakiet produktów oraz ekskluzywne pudełka na zestawy.

Zabieg bursztynowy

Zabieg bursztynowy

W najnowszym wydaniu magazynu LNE możesz przeczytać o wykorzystaniu kwasu bursztynowego w profesjonalnym zabiegu gabinetowym Sucses Peel.

Efekt synergii, czyli techniki łączone w kosmetologii

Efekt synergii, czyli techniki łączone w kosmetologii

Przeczytaj komentarz eksperta, mgr Anny Parzychowskej-Parol, propagatorki kosmetologii holistycznej, na temat łączenia różnych technik w jednym zabiegu.