Masz suchą skórę? Przyczyny, objawy i pielęgnacja

PORADY
Masz suchą skórę? Przyczyny, objawy i pielęgnacja


Masz skórę suchą czy odwodnioną? Przy określaniu typu skóry, warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy tymi rodzajami cery. Jeśli nie wiesz, czym dokładnie jest skóra sucha, jakie są jej przyczyny, objawy i pielęgnacja, przeczytaj ten post – wszystko Ci wyjaśnimy.


Czym charakteryzuje się skóra sucha?
To rodzaj skóry, który ma tendencję do szorstkości i uczucia ściągnięcia, ponieważ brakuje jej lipidów. To ważna cecha, która pozwala odróżnić skórę suchą od odwodnionej: skóra tłusta (która charakteryzuje się nadmiarem lipidów) może przejściowo stać się skórą odwodnioną z powodu braku wystarczającej ilości wody. Ale nie odwrotnie - skóra tłusta nie może być jednocześnie suchą, bo mają one inne cechy.
Skóra sucha bardzo silnie reaguje na czynniki środowiskowe. W zimie osoby o suchej cerze uskarżają się na szorstkość, silne swędzenie oraz zaczerwienienie na twarzy lub całym ciele. Wynika to z niedoboru lipidów i sebum, których zadaniem jest ochrona skóry przed czynnikami środowiskowymi. Gdy ich poziom jest zbyt niski, skóra staje się bardziej narażona na agresje zewnętrzne.


Przyczyny suchości skóry
Główną przyczyną suchości skóry jest zaburzenie jej funkcji barierowej. Zewnętrzna warstwa skóry to warstwa rogowa. Komórki warstwy rogowej są połączone między sobą za pomocą cementu międzykomórkowego. W jego skład wchodzą lipidy hamujące utratę wody w skórze. Gdy lipidów jest zbyt mało, skóra traci wilgotność i staje się sucha.
Jedynym sposobem poprawy jej stanu jest nawilżanie w sposób czynny i bierny za pomocą produktów, które wzmocnią uszkodzoną funkcję barierową skóry.


Objawy skóry suchej
W odróżnieniu od cery odwodnionej skóra sucha jest napięta, nie występują na niej wypryski i jest bardziej podatna na przedwczesne pojawianie się zmarszczek i linii mimicznych. Może mieć tendencję do atopii lub łuszczenia, często występuje uczucie sięgnięcia i ciągła szorstkość. Jest cienka i mogą przez nią prześwitywać naczynka krwionośne.
Objawy mogą mieć różne nasilenie. Niektórym osobom wystarcza pielęgnacja z użyciem kremów nawilżających i odżywczych, niemniej jednak czasami skóra sucha potrzebuje intensywniejszego odżywienia.


Jak ją pielęgnować?
Funkcja barierowa skóry suchej jest zaburzona, dlatego jest ona pozbawiona ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak nagłe zmiany temperatury, klimatyzowane powietrze lub ogrzewanie, gorące kąpiele czy długotrwałe opalanie się. To czynniki, których należy unikać.
Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację, powinna ona obejmować oczyszczanie, nawilżanie i ochronę słoneczną, dostosowane do typu skóry.


- Oczyszczanie: Najlepiej wybierać kosmetyki, który nie przesuszają skóry. Dobrym wyborem będzie Hidraven Pienisty krem bez mydła, z naturalnymi składnikami łagodzącymi. Dzięki temu, że nie zawiera mydła ma odpowiedni odczyn pH, który nie podrażni skóry. Warto także zwrócić uwagę na wycieranie twarzy po myciu – zbyt intensywne pocieranie ręcznikiem zetrze sebum, którego i tak jest za mało.

-Złuszczanie: Ścieranie martwych komórek naskórka, czyli eksfoliacja, jest konieczna także w przypadku skóry suchej. Sprawi ona, że krem nawilżający będzie mógł skuteczniej zadziałać i silniej nawilży skórę. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością.

- Serum: To kosmetyk, który jest bardziej skoncentrowany niż krem, dzięki czemu może on głębiej wniknąć. Składniki, które będę wyjątkowo dobroczynne dla skóry suchej to kwas hialuronowy i traneksamowy. Dzięki ich zawartości, serum Hidraderm TRX pomoże przywrócić odpowiednie nawilżenie i funkcję barierową skóry.

- Krem: Kremy nawilżające to najskuteczniejsza broń w walce z suchą skórą. Kremy mogą nawilżać w sposób czynny lub bierny, to znaczy mogą zawierać aktywne składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, traneksamowy czy mocznik lub mogą wzmacniać funkcję barierową skóry i tym samym hamować utratę wilgoci. Wypróbuj krem-żel Hidraderm TRX lub krem Hidraderm Hyal.

-Ampułki i maski także mogę być dobrymi sprzymierzeńcami skóry suchej. Najlepiej stosować maski w płachcie, ponieważ dzięki zastosowaniu efektu okluzji, będą skuteczniej nawilżać. Przykładem takiej maski jest Sesmedical Maska nawilżająca.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Ekspozom – powiedz mi, jak żyjesz, a powiem Ci, jak będziesz się starzeć

Ekspozom – powiedz mi, jak żyjesz, a powiem Ci, jak będziesz się starzeć

Przez całe nasze życie, nie zdając sobie z tego sprawy, jesteśmy narażeni na różne czynniki zewnętrzne, które oddziałują na naszą skórę i genom. Ekspozom – pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się właśnie zbiór czynników, które wpływają na nasze ciało. To także główny sprawca procesu starzenia skóry.

Witamina C – niezbędna skórze w każdym wieku

Witamina C – niezbędna skórze w każdym wieku

25. rok życia to granica, po której nasza skóra zaczyna się nieodwracalnie starzeć. Wszystkie procesy metaboliczne zachodzą wolniej i zmniejsza się ilość produkowanego kolagenu. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednio dobrane kosmetyki z zawartością stabilnej i biodostępnej witaminy C, są w stanie stymulować skórę do ponownej syntezy białka młodości.

Która substancja aktywna jest najlepsza?

Która substancja aktywna jest najlepsza?

Substancje aktywne zawarte w kosmetykach wpływają na fizjologię i funkcjonowanie naszej skóry. Nie ma jednak uniwersalnego składnika, który najlepiej sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry. Wybierając serum czy krem do codziennej pielęgnacji, warto sięgać po te produkty, które zawierają w składzie substancje aktywne dopasowane do indywidualnych potrzeb.