Melasma – jak ją usunąć w gabinecie

ZABIEGI
Melasma – jak ją usunąć w gabinecie


Patrzysz na siebie w lustrze i nagle zdajesz sobie sprawę, że na twojej skórze pojawiły się ciemne przebarwienia. Nie wiesz, czy pochodzą od słońca czy były tam już przed wakacjami. Przeglądasz zdjęcia z ostatnich miesięcy i orientujesz się, że te przebarwienia są tam już od jakiegoś czasu, ale teraz wyglądają ciemniej niż zwykle. Czas udać się do gabinetu profesjonalisty, ponieważ może to być melasma, inaczej nazywanej ostudą.


Chociaż melasma nie jest chorobą, która uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, wpływa na emocjonalną jakość życia osób na nią cierpiących, ponieważ może obniżać ich samoocenę.

Geneza melasmy

Ten stan jest spowodowany nadmierną produkcją melaniny w skórze. Uważa się, że kobiety o ciemnej karnacji są na nią bardziej podatne.
Chociaż pochodzenie melasmy nie jest dokładnie znane, jej pojawienie się jest związane z wieloma czynnikami, takimi jak predyspozycje genetyczne, promieniowanie słoneczne, ciąża, terapia hormonalna (np. doustne środki antykoncepcyjne) oraz różne leki, np. przeciwpadaczkowe. Czynnik hormonalny jest jedną z głównych przyczyn ostudy, dotykającej głównie kobiety w ciąży i kobiety w okresie menopauzy.  Zaobserwowano jednak, że w dużym odsetku przypadków ostudy ciążowej ustępuje samoistnie po około roku od jej pojawienia się.

Prawdą jest, że w zależności od typu przebariweń, możliwości walki z nimi mogą się różnić, dlatego ważne jest, aby udać się do specjalisty, który oceni twój przypadek.

Typy przebarwień

Istnieją trzy rodzaje przebarwień:

1. Naskórkowy: występuje najczęściej i dotyczy tylko najbardziej powierzchownej warstwy skóry. Charakteryzuje się pojawieniem się brązowych plam. Ten typ przebarwień jest najprostszy w leczeniu i ma najwyższy wskaźnik poprawy wyglądu skóry.

2. Skórny: ten rodzaj atakuje najgłębsze warstwy skóry i towarzyszy mu komponenta naczyniowa, które objawia się uwidocznieniem małych naczynek krwionośnych, które nadają brązowemu przebarwieniu bardziej szarawy odcień. Jest to najbardziej skomplikowany rodzaj przebarwień, ponieważ wymaga bardziej zabiegów działających głębiej, składników które docierają do głębszych warstw.

3. Mieszany: będący połączeniem dwóch poprzednich typów, z najmniejszą częstością występowania, ale przez to, że łączy zmiany na poziomie skóry właściwej i naskórka wymaga działania na obie warstwy.

4. Nieokreślony: kiedy nie można go zaklasyfikować do żadnego z trzech poprzednich typów przy użyciu lampy Wooda (główna metoda diagnostyczna melasmy).

Obecnie istnieje wiele sposobów na usuwanie melasmy. Zaliczają się do nich: stosowanie fotoprotekcji, zabieg miejscowe, peelingi czy lasery.

W laboratorium Mediderma jesteśmy ekspertami w peelingach chemicznych i opierając się na naszym 30-letnim doświadczeniu w leczeniu ostudy, możemy stwierdzić, że peeling jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów na przebarwienia skóry.

Ale czym właściwie jest peeling?

Jest to metoda regeneracji skóry, która polega na użyciu środków, które złuszczają i odświeżają skórę, powodując jej odnowę w celu poprawy wyglądu. W zależności od formuły peelingu uzyskane działanie może mieć miejsce na różnych poziomach skóry. Substancjami, które najczęściej są używane w  przypadku przebarwień są kwas traneksamowy, trójchlorooctowy czy kawowy. To specjalista decyduje o użyciu konkretnego preparatu, a do wyboru ma miedzy innymi takie zabiegi Mediderma jak TRX, FERULAC VALENCIA PEEL czy NOMELAN CAFEICO.

Ważne jest także, aby ten zabieg był wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę, ponieważ jeśli nie zostanie przeprowadzony prawidłowo, może spowodować poważne podrażnienia i skutki dalekie od pożądanych. Częstotliwość, z jaką możemy wykonywać peelingi zależy głównie od rodzaju skóry. Z tego powodu profesjonalista może zdecydować o ewentualnym przeprowadzeniu serii kilku zabiegów lub wykonaniu jednej bardziej inwazyjnej procedury z użyciem peelingu chemicznego w połączeniu z pielęgnacją domową, będącą integralną częścią zabiegu.

Dlaczego kochamy peelingi?

Głównym powodem jest ich skuteczność, ponieważ jest to szybki, bezbolesny zabieg o natychmiastowym efekcie. Ponadto nadaje się do wszystkich fototypów skóry i można go wykonać o każdej porze roku. Niemniej jednak ze względu na mniejsze nasłonecznienie, najlepiej jest to robić głównie w okresach takich jak jesień czy zima.

Pielęgnacja po peelingu

Po peelingu zauważysz, że Twoja skóra jest bardziej wrażliwa i po kilku dniach najbardziej powierzchowna warstwa zacznie się łuszczyć. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby kontynuować pielęgnację domową, opartą na tych samych składnikach, które zostały zastosowane w peelingu, ale w mniejszych stężeniach. Dokładnych wskazówek, jak wzmocnić i przedłużyć efekty powinien udzielić Ci specjalista. Te zalecenia obejmują:

•  Właściwe oczyszczanie: czysta skóra zawsze lepiej przyjmuje to, co aplikujesz później. Oprócz oczyszczających i przywracających skórze balans składników aktywnych, dodaj do swojej pielęgnacji  składniki depigmentujące, które pomagają ujednolicić koloryt skóry i wzmocnić jej blask.
•  Krem nawilżający: Twoja skóra regeneruje się i wymaga ochrony, dlatego nawilżenie jest bardzo ważne. W takim przypadku możesz zdecydować się na kosmetyki zawierające kwas hialuronowy czy czynniki wzrostu.
•  Ochrona przeciwsłoneczna: W ciągu co najmniej tygodnia po wykonaniu peelingu chemicznego należy unikać ekspozycji na słońce i dokładnie chronić skórę przed promieniowaniem UV. 

Bez wątpienia peeling to świetny sposób w przypadku zwalczania ostudy, ale ważne jest również, aby po profesjonalnym zabiegu stosować odpowiednią indywidualnie dobraną pielęgnację domową, która pomaga kontrolować przebarwienia. Ponadto każdego dnia w roku koniecznie należy stosować filtry przeciwsłoneczne i starać się unikać słońca w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 11 a 16.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Najlepsze zabiegi na jesień okiem dermatologa

Najlepsze zabiegi na jesień okiem dermatologa

Jesień to pora roku, gdy gabinety przeżywają prawdziwe oblężenie. W wywiadzie dla "Claudii" dermatolog, dr Monika Rogala, poleca swoje ulubione zabiegi, które o tej porze roku najlepiej sprawdzą się w walce z przebarwieniami skórnymi.

Retinoidy, które nie podrażniają

Retinoidy, które nie podrażniają

W najnowszym wydaniu Twojego Stylu dr Ewa Chlebus opowiada o zastosowaniu peelingów z retinolem. Przeczytaj artykuł, w którym tłumaczy, na jakie zabiegi najlepiej udać się do gabinetu.

Podkreślenie naturalnego piękna ust

Podkreślenie naturalnego piękna ust

Modelowanie ust to jeden z najpopularniejszych zabiegów w medycynie estetycznej. O aktualnych trendach opowiada dr Magdalena Potembska-Eberhardt, chirurg plastyk.