Retinoidy, które nie podrażniają

ZABIEGI
Retinoidy, które nie podrażniają


W najnowszym wydaniu Twojego Stylu dr Ewa Chlebus opowiada o zastosowaniu peelingów z retinolem. Przeczytaj artykuł, w którym tłumaczy, na jakie zabiegi najlepiej udać się do gabinetu.


DR N. MED. EWA CHLEBUS
Lekarz dermatolog z wieloletnim doświadczeniem klinicznym.
Założycielka Kliniki dr Chlebus w Warszawie

Retinoidy zwane są eliksirem młodości, równocześnie to jedne z najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych substancji przeciwstarzeniowych. Trudno pominąć także ich zbawienny wpływ na leczenie trądziku. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego powinny prędzej czy później znaleźć się w urodowej rutynie każdej osoby świadomie dbającej o swoją cerę?

Jak działają retinoidy? Przyspieszają regenerację komórek, redukują zmarszczki, poprawiają gęstość skóry, rozjaśniają ją i dodają jej blasku. To prawdziwa bomba antyrodnikowa. Doskonale działają także przeciwzapalnie, dlatego są wykorzystywane w pilingach medycznych w terapii trądziku. Są w pełni bezpieczne, więc mogą je stosować również osoby ze skórą naczyniową i wrażliwą. Retinoidy nie znają też limitów wiekowych – w kuracji przeciwtrądzikowej są z powodzeniem stosowane u nastolatków, jak i u dorosłych. Po 30. r.ż. warto je wprowadzić do codziennej pielęgnacji anti-aging.

Jeśli chodzi o realne działanie, najmniejszą aktywność wykazują estry retinolu. Zawiera je np. maść z witaminą A. Formami, na które warto zwrócić uwagę poza kwasem retinowym, są retinol i retynaldehyd – dostępne w produktach do stosowania domowego, ale przede wszystkim w zaawansowanych nanotechnologicznych pilingach profesjonalnych.

Podrażnienia – świąd, pieczenie, złuszczanie – to nieodłączny efekt stosowania retinoidów. Nowe badania wykazują jednak, że możliwe jest ich dostarczanie do skóry poprzez zastosowanie niedrażniących cząsteczek, które mają dobry profil penetracji i mogą być stosowane nawet u najbardziej wrażliwych pacjentów. Przykładem jest popularny zabieg od Medidermy 3 Retises CT Yellow Peel, którego nowa formuła zawiera retinol, retinyl oraz retinaldehyd i przede wszystkim ma głębsze i silniejsze działanie, ale dzięki systemowi przedłużonego uwalniania substancji aktywnych nie powoduje gwałtownego złuszczania ani podrażnienia.

Rozwiązaniem jest także retinaldehyd. Udowodniono, że jego stosowanie odgrywa bardzo dużą rolę w zapobieganiu skutków fotostarzenia. Jego zalety? Poprawia syntezę kolagenu, zwiększa namnażanie komórek naskórka i skóry właściwej, dzięki czemu redukuje zmarszczki. Działa podobnie jak kwas retinowy, jednak jest znacznie mniej drażniący. Na bazie retinaldehydu w formie liposomowej Mediderma opracowała zabieg Sesretinal. Dzięki zastosowaniu nanotechnologii zdołano pokonać w nim największy problem, jakim jest niestabilność cząsteczki, i wprowadzić produkt do użytku gabinetowego.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Najlepsze zabiegi na jesień okiem dermatologa

Najlepsze zabiegi na jesień okiem dermatologa

Jesień to pora roku, gdy gabinety przeżywają prawdziwe oblężenie. W wywiadzie dla "Claudii" dermatolog, dr Monika Rogala, poleca swoje ulubione zabiegi, które o tej porze roku najlepiej sprawdzą się w walce z przebarwieniami skórnymi.

Podkreślenie naturalnego piękna ust

Podkreślenie naturalnego piękna ust

Modelowanie ust to jeden z najpopularniejszych zabiegów w medycynie estetycznej. O aktualnych trendach opowiada dr Magdalena Potembska-Eberhardt, chirurg plastyk.

Melasma – jak ją usunąć w gabinecie

Melasma – jak ją usunąć w gabinecie

Patrzysz na siebie w lustrze i nagle zdajesz sobie sprawę, że na twojej skórze pojawiły się ciemne przebarwienia. Nie wiesz, czy pochodzą od słońca czy były tam już przed wakacjami. Przeglądasz zdjęcia z ostatnich miesięcy i orientujesz się, że te przebarwienia są tam już od jakiegoś czasu, ale teraz wyglądają ciemniej niż zwykle. Czas udać się do gabinetu profesjonalisty, ponieważ może to być melasma, inaczej nazywanej ostudą.