Retinaldehyd - witamina A w doskonałej formie

DLA PROFESJONALISTÓW
Retinaldehyd - witamina A w doskonałej formie


Biologiczne działanie retinoidów jest bardzo szerokie. Regulują procesy namnażania i różnicowania komórek, zapobiegają nadmiernemu rogowaceniu, regulując proces złuszczania i odnowy naskórka. Retinoidy działają również przeciwłojotokowo i przeciwtrądzikowo, wykazują działanie immunomodulujące i przeciwzapalne, a także działają na macierz zewnątrzkomórkową. Redukują ilość melaniny, a w efekcie stopniowo usuwają przebarwienia. Retinol przyczynia się także do powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze, a tym samym wpływa na lepsze dotlenienie i odżywienie tkanki łącznej i naskórka. Obecnie nikt nie ma wątpliwości co do skuteczności retinoidów w walce ze starzeniem, przebarwieniami, czy też trądzikiem. Takie działanie zostało potwierdzone w licznych badaniach klinicznych.

W rzeczywistości witamina A to grupa związków chemicznych, a retinol jest w tej grupie związkiem, który wykazuje pełną aktywność. Niestety, niestabilność cząsteczki oraz działania niepożądane w dużej mierze ograniczały użycie retinolu, zwłaszcza jako składnika dermokosmetyków. Już pięć dekad temu, zaczęto więc poszukiwać innych form witaminy A.


Obecnie jedną z najbardziej obiecujących dla przemysłu kosmetycznego form witaminy A jest retinaldehyd. W warunkach naturalnych jest pośrednim metabolitem przy przekształcaniu retinolu w kwas retinowy w ludzkich keratynocytach. Retinaldehyd przekształca się także do retinolu i estrów retinylu, pozwalając tym samym na jego wykorzystanie w przypadku fotostarzenia. Na szczególną uwagę zasługują wyniki badań potwierdzające skuteczność retinaldehydu w terapii przebarwień. Przypuszcza się, że efekt rozjaśniania jest związany z aktywnością melanolityczną prowadzącą do zmniejszenia stężenia melaniny[1].

Stosowany miejscowo retinaldehyd działa o wiele mniej drażniąco w porównaniu do kwasu retinowego, który wprawdzie jest najskuteczniejszą formą witaminy A, ale ze względów bezpieczeństwa nie może być szeroko stosowany w kosmetykach.  Dobra tolerancja retinaldehydu nie prowadzi do przerwania terapii nawet przy długim stosowaniu[2]. Według dr. Gabriela Serrano – twórcy marki Sesderma i Mediderma, zastosowanie retinaldehydu w formie liposomowej zwiększa nawet 10-krotnie siłę penetracji przez skórę. Właśnie wykorzystanie nanotechnologii w przypadku retinoidów jest szczególnie ważne. Po pierwsze mamy możliwość zastosowania mniejszych stężeń, czyli minimalizujemy tym samym ryzyko działań niepożądanych, a po drugie zapewniamy głęboką penetrację i efekty lepsze niż przy substancji nieliposomowanej, ale w większym stężeniu.

 

[1] O.Sorg, B.Kasraee, D.Salomon, J.-H.Saurat, „The Potential Depigmenting Activity of Retinaldehyde”, Dermatology 2013;227:231–237

[2] O.Sorg, B.Kasraee, J.-H.Saurat, „In Vitro Assessment of the Tolerance Profile, the Metabolism and the

Potential Depigmenting Activity of New Retinoid Derivatives” The Open Drug Discovery Journal, 2014, 3, 1-9
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Spersonalizowane zestawy świąteczne

Spersonalizowane zestawy świąteczne

Mediderma Pielęgnacja domowa to doskonały pomysł na świateczny prezent dla kogoś bliskiego lub samej siebie. Twoje klientki pokochają dobrane specjalnie dla nich zestawy w złotych pudełkach. Jak działa promocja? Gabinety biorące w niej udział otrzymują atrakcyjny pakiet produktów oraz ekskluzywne pudełka na zestawy.

Zabieg bursztynowy

Zabieg bursztynowy

W najnowszym wydaniu magazynu LNE możesz przeczytać o wykorzystaniu kwasu bursztynowego w profesjonalnym zabiegu gabinetowym Sucses Peel.

Efekt synergii, czyli techniki łączone w kosmetologii

Efekt synergii, czyli techniki łączone w kosmetologii

Przeczytaj komentarz eksperta, mgr Anny Parzychowskej-Parol, propagatorki kosmetologii holistycznej, na temat łączenia różnych technik w jednym zabiegu.