Bezpieczeństwo przede wszystkim

ZABIEGI
Bezpieczeństwo przede wszystkim


Peelingi chemiczne to zabiegi, które mają na celu poprawę wyglądu skóry. Aby jednak tak było, koniecznie trzeba zadbać o bezpieczeństwo ich wykonywania. Przeczytaj o czym trzeba pamiętać decydując się na zabieg z użyciem peelingu chemicznego.


Peeling chemiczny – na czym polega?
Zacznijmy od podstaw. Peeling chemiczny to nic innego jak nakładanie na skórę mieszanek różnych związków chemicznych (najczęściej kwasów) w odpowiednio dobranych stężeniach. Ma to na celu aktywowanie naturalnego procesu odnowy skóry. Peelingi usuwają obumarłe komórki warstwy rogowej naskórka i pobudzają skórę do produkcji nowych. Staje się ona gładsza, elastyczniejsza i pełna blasku. Regularne stosowanie peelingów może znacząco poprawić wygląd cery.

Złuszczanie kwasami – wskazania
Peelingi mogą być stosowane na wiele różnych problemów skórnych: gdy skóra jest uszkodzona przez słońce, kiedy występują przebarwienia, a także przy trądziku i bliznach potrądzikowych, łojotoku, rozstępach, rogowaceniu, drobnych zmarszczkach czy braku jędrności. Niektóre kwasy będą miały działanie nawilżające czy rozświetlające.

Przeciwskazania do zabiegu
Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy może poddać się zabiegom z użyciem peelingów. Specjalista przeprowadzi wywiad medyczny i po dogłębnej analizie podejmie decyzję o kwalifikacji do zabiegu. Peelingu nie należy wykonywać chociażby w ciąży i w okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem są także aktywne stany zapalne skóry, infekcje wirusowe i bakteryjne, choroby autoimmunologiczne, opryszczka, silne podrażnienia lub uszkodzenia skóry. Peelingu chemicznego nie należy wykonywać po zabiegach chirurgicznych okolic twarzy. Także osoby ze skłonnością do powstawania bliznowców nie będą mogły skorzystać z zabiegu. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania peelingu są alergie na substancje zawarte w kosmetykach lub przejmowanie niektórych leków doustnych czy miejscowych.

Kto może wykonywać peelingi chemiczne?
Profesjonalne peelingi chemiczne to zabiegi, do których wykonywania ma prawo odpowiednio przeszkolony profesjonalista: lekarz, kosmetolog lub kosmetyczka. Specjalista musi posiadać wiedzę o substancjach wykorzystywanych w peelingach kosmetycznych, ich stężeniach, głębokości działania, budowie skóry, a także sposobach reagowania w przypadku wystąpienia działań niepożądanych. Wiedza teoretyczna jednak nie wystarczy – wprawę i wyczucie można wypracować tylko w praktyce.

Konieczność doboru odpowiedniej substancji i stężenia
Rodzaj peelingu musi być odpowiednio dobrany do rodzaju, kondycji skóry oraz planowanego efektu. W tym celu koniecznie należy udać się do specjalisty, który precyzyjnie dobierze odpowiedni rodzaj i częstotliwość zabiegu. Doświadczony profesjonalista przeprowadzi pełną konsultację dotyczącą skóry, stylu życia i zbierze wywiad medyczny. Jeśli borykasz się z konkretnym problemem skórnym, np. tendencją do trądziku, osoba wykonująca zabieg zada Ci mnóstwo pytań, chociażby o to jakich kosmetyków używasz, co jesz, czy lubisz się opalać lub chodzić na solarium. Dopiero na tej podstawie dobierze odpowiednie preparaty zabiegowe. Podczas zabiegu dowiesz się także, jak wzmocnić i podtrzymać efekty pielęgnacji gabinetowej.

Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji po zabiegu?
Z gabinetu powinnaś wyjść z wiedzą, jak postępować w drodze do i w domu. Tuż po zabiegu twarz może być podrażniona czy zaczerwieniona – to przejściowe efekty. Jeśli opuszczasz gabinet z nałożonym na skórę preparatem i zaleceniem zmycia go po upływie określonego czasu, pamiętaj, aby tego dopilnować. Specjalista podpowie także, jak pielęgnować skórę w okresie pomiędzy sesjami zabiegów – kiedy przechodzi ona przez proces odnowy, co może (w zależności od wykonanego zabieg) objawiać się łuszczeniem czy uczuciem ściągnięcia. Kluczowe jest wtedy nawilżanie i ochrona skóry przez stosowanie kremów z wysokim filtrem. Specjalista podpowie Ci, jakie konkretnie kosmetyki są wskazane: nie będą szkodzić, a pomogą zachować efekty zabiegów na długo.

Nigdy nie rób sobie sama profesjonalnego peelingu w domu
Choć może się to wydawać kuszące, nigdy nie wykonuj profesjonalnych peelingów chemicznych sama w domu. Brak wiedzy na ten temat może skutkować bardzo poważnym uszkodzeniem skóry, nawet powstaniem trwale szpecących blizn i przebarwień! Ryzyko powikłań samodzielnie przeprowadzonego zabiegu jest bardzo wysokie, zwłaszcza jeśli peeling jest niedopasowany do rodzaju skóry, przeprowadzony niedokładnie lub z użyciem kosmetyków z nieautoryzowanego źródła.  Pamiętaj, że kwasy to nie zabawa, bardzo ważny jest odpowiedni dobór mieszanki, czas ekspozycji, a także umiejętne potraktowanie skóry po samym zabiegu. Wykonanie peelingu wymaga szczególnej ostrożności i wiedzy o postępowaniu w przypadkach niepożądanych, np. o reagowaniu w przypadku reakcji uczuleniowej.

Podsumowując, peeling – tak! Ale tylko w profesjonalnym gabinecie, który pracuje na oryginalnych i sprawdzonych preparatach oraz przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Najlepsze zabiegi na jesień okiem dermatologa

Najlepsze zabiegi na jesień okiem dermatologa

Jesień to pora roku, gdy gabinety przeżywają prawdziwe oblężenie. W wywiadzie dla "Claudii" dermatolog, dr Monika Rogala, poleca swoje ulubione zabiegi, które o tej porze roku najlepiej sprawdzą się w walce z przebarwieniami skórnymi.

Retinoidy, które nie podrażniają

Retinoidy, które nie podrażniają

W najnowszym wydaniu Twojego Stylu dr Ewa Chlebus opowiada o zastosowaniu peelingów z retinolem. Przeczytaj artykuł, w którym tłumaczy, na jakie zabiegi najlepiej udać się do gabinetu.

Podkreślenie naturalnego piękna ust

Podkreślenie naturalnego piękna ust

Modelowanie ust to jeden z najpopularniejszych zabiegów w medycynie estetycznej. O aktualnych trendach opowiada dr Magdalena Potembska-Eberhardt, chirurg plastyk.