Blizny jako problem estetyczny

DLA PROFESJONALISTÓW
Blizny jako problem estetyczny


Przyjrzeć należy się procesowi tworzenia się blizny po uszkodzeniu skóry. Proces ten przebiega etapowo od fazy ostrego stanu zapalnego, przez fazę gojenia czyli wzmożonej aktywności fibroblastów aż do procesu przebudowy tzw. inwolucji, który może trwać do kilku miesięcy a nawet roku po urazie. Wygląd blizny jest uzależniony od wielu czynników – od rodzaju urazu, jego głębokości i umiejscowienia, uwarunkowań osobniczych, wieku  oraz zaburzeń samego procesu gojenia ( np. związanego z przewlekłym stanem zapalnym).
Ten wieloetapowy i niezwykle skomplikowany proces jest regulowany przez szereg czynników, mających wpływ na ostateczny wygląd blizny. Stosowanie odpowiednio dobranej pielęgnacji może istotnie przyspieszyć proces gojenia i  wpływać na ostateczny wygląd blizny.
Czego szukać w produktach pielęgnacyjnych? To oczywiście zależy od rodzaju blizny, oraz fazy w jakiej się znajduje. W początkowym okresie gojenia warto sięgać po substancje działające przeciwzapalnie i łagodząco , także po to aby usunąć dyskomfort związany ze świądem czy zaczerwienianiem. Tutaj sprawdzą się produkty zawierające czynniki wzrostu, antyoksydanty oraz substancje nawilżające oraz stymulujące produkcję ceramidów. W przypadku blizn przerosłych, zgrubiałych, keloidów – substancji działających przede wszystkim przeciwzapalnie, zmiękczająco.
 


Sesderma posiada w swoim portfolio dwa produkty – Cicases oraz Sodyses.

Cicases WH jest produktem przeznaczonym do stosowania w początkowej fazie tworzenia się blizny. Jego zadaniem jest przede wszystkim przyspieszenie procesu gojenia oraz odbudowy naskórka po urazie.  Jest polecany zarówno w przypadku powierzchownych uszkodzeń – znacząco przyspiesza proces regeneracji, reepitelizacji, redukuje stan zapalny – zaczerwnienie i świąd, jak i znacznych uszkodzeń tkanki – wzmacnia procesy naprawcze poprzez stymulację proliferacjifibroblastów.
Cicases WH zawiera czynniki wzrostu  (TGF-β3, HGH y GM-CSF), dysmutazę ponadtlenkową, ergotioneinę, koenzym Q10, ekstrakt chrząstnicy kędzierzawej, ekstrakt  z łopianiu, kwas hialuronowy, kwas linolenowy, skwalen, olejek soji oraz ceramidy. 
Cicases jest także polecany jako produkt przyspieszający regenerację skóry po zabiegach estetycznych, m.in. peelingach chemicznych, laserach, zabiegac chirurgicznych.
Sodyses jest produktem przeznaczonym do pielęgnacji blizn przerosłych i keloidów. Jego zadaniem jest przede wszystkim zmiękczenie i wygładzenie blizny, redukcję stanu zapalnego manifestującego się m.in. zaczerwienieniem. Żel  tworzy na powierzchni skóry barierę ochronną, wpływając tym samym na wzrost nawilżenia.
Sodyses żel naprawczy dzięki kompozycji składników wzmacnia proces prawidłowego formowaniablizny .
Substancje aktywne: dysmutaza ponadtlenkowa, czynniki wzrostu (TGF- β3, ILK-10), witamina E, resweratrol, siarczan  miedzi, chlorek cynku, kwas hialuronowy, kwercetyna, retinaldehyd, ergotioneina, ekstrakt z moreli, ekstrakt z pomidora, ekstrakt  z cebuli, kurkuma oraz puste liposomy.
Czynniki wzrostu regulują proces formowania się kolagenu oraz fibronektyny, zapobiegając nadmiernemu włóknieniu tkanki(TGF- β3). IL-10 wykazuje działanie przeciwzapalne jako czynnik hamujacy syntezę cytokin prozaplanych. Dodatkowym wzmocnieniem efektu przeciwzapalnego jest zawarty w produkcie kompleks antyoksydantów (dysmutaza ponadtlenkowa, resweratrol, kwercetyna, ergotioneina, witamina E). Ekstrakty roślinne mają głównie na celu zmiękczenie blizny, wygładzenie, rozjaśnienie a także dostarczenie niezbędnych witamin, minerałów, NNKT.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Peelingi w walce z procesem starzenia

Peelingi w walce z procesem starzenia

W 2005 roku Wild zaproponował pojęcie „eksposomu”. Pojęcie było miarą całości narażenia jednostki na szkodliwe czynniki w okresie jej życia i ich związku ze stanem zdrowia i przede wszystkim miało zwrócić uwagę na potrzebę lepszego ich poznania w odniesieniu do stanu wiedzy w zakresie genetyki. W obrębie pojęcia eksposomu wyróżniono trzy kluczowe obszary, które częściowo nakładają się na siebie.

Synergia TCA z innymi kwasami - wykład podczas LNE

Synergia TCA z innymi kwasami - wykład podczas LNE

Jak co roku, w dniach 9-10 listopada 2019, Sesderma uczestniczyła w Kongresie LNE w Krakowie. W imieniu naszej firmy w sesji „Kosmetologia w praktyce” wykład pod tytułem „Synergia działania TCA z kwasami ferulowym, salicylowym i witaminą C w walce z fotostarzeniem i przebarwieniami” poprowadziła dr hab. n. med.  Elżbieta Kowalska-Olędzka.

Sesderma na konferencji JADE Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego

Sesderma na konferencji JADE Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego

W miniony weekend praktycy dermatologii estetycznej spotkali się na Jesiennej Akademii Dermatologii Estetycznej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Sesderma także była obecna na tym sopockim wydarzeniu.