Moc kwasu traneksamowego

DLA PROFESJONALISTÓW
Moc kwasu traneksamowego


Przebarwienia to problem, na który powinniśmy zwracać uwagę przez cały rok, ale to zwykle pojawiające się jesienią „ciemne plamki”  skłaniają klientów do poszukiwania rozwiązań w gabinetach kosmetologicznych.


W zapobieganiu nadmiernej pigmentacji, powodowanej między innymi znaczną ekspozycją na promieniowanie UV, kluczową rolę może odegrać kwas traneksamowy.  Przede wszystkim zapobiega aktywacji melanocytów przez promieniowanie UV na drodze hamowania układu aktywacji plazminogenu i powstawania plazminy.

Mechanizmy działania

Zwykle, zwiększona ilość plazminy podwyższa poziom hormonu aktywującego syntezę melaniny w melanocytach. Plazmina również odgrywa rolę w uwalnianiu podstawowego czynnika wzrostu fibroblastów (FGF), który zarazem jest czynnikiem wzrostu melanocytów.

Wszystkie te procesy mają wpływ na zwiększenie produkcji melaniny w skórze. Zatem inhibicja plazminy przez kwas traneksamowy prowadzi do obniżenia produkcji prostaglandyn, zmniejsza aktywność tyrozynazy w melanocytach i hamuje melanogenezę. Podobnie jak promieniowanie UV, wzrost stężenia plazminogenu mogą spowodować przyjmowane tabletki antykoncepcyjne, zmiany hormonalne w okresie ciąży - czynniki, które wymienia się w patogenezie melasma.

Skuteczne preparaty

Kwas traneksamowy, oprócz działania rozjaśniającego przebarwienia, wykazuje szczególne właściwości przeciwzapalne i przeciwświądowe, a więc sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej. To czyni go pożądanym aktywnym składnikiem preparatów kosmetycznych i zabiegów w gabinetach kosmetologicznych. Warty zauważenia jest fakt, że kwas traneksamowy nie wpływa na zdrowe komórki, np. niepoddane ekspozycji słonecznej.

W portfolio Mediderma, wiodącym produktem zawierającym 8% kwas traneksamowy, jest oparty na tzw. formule Jessnera, czyli posiadający w swoim składzie mieszaninę hydroksykwasów: mlekowego, cytrynowego i salicylowego,  Melaspeel TRX. 

W zabiegach na bazie tego peelingu, wzmocnienie działania depigmentującego uzyskamy włączając do protokołu zabiegowego Melases TRX Booster Peel, a jednocześnie  zapewnimy intensywne nawilżenie skóry. Warto podkreślić, że booster Melases TRX może być także uzupełnieniem wiodących systemów Mediderma opartych na kwasie ferulowym, np. Ferulac Peel Booster.

Zabiegi oparte na Melaspeel TRX otwierają nowe możliwości dla osób, które walczą z przebarwieniami, ale nie chcą, lub nie mogą, po zabiegu doświadczać intensywnego złuszczania. Siłę eksfoliacji możemy regulować odpowiednim zakończeniem zabiegu: Nanomaska z kwasem traneksamowy - brak lub znikome złuszczanie, krem Sesretinal na bazie retinaldehydu - lekkie złuszczanie lub krem 3 Retises CT - średnie złuszczanie w zależności od ilości zastosowanego kremu.

Podsumowując, kwas traneksamowy, jako inhibitor plazminy, zapobiega aktywacji melanocytów wywoływanej przez promieniowanie UV, ale także tej indukowanej przez hormony i uszkodzone keratynocyty (po ekspozycji UV, peelingach, IPL czy laserze) . Kwas traneksamowy będzie wpływał nie tylko na istniejące przebarwienia, ale również zapobiegał nawrotom po stosowaniu innych metod usuwania przebarwień.

 

Artykuł ukazał się we wrześniowo-październikowym wydaniu magazynu LNE.

 
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Spersonalizowane zestawy świąteczne

Spersonalizowane zestawy świąteczne

Mediderma Pielęgnacja domowa to doskonały pomysł na świateczny prezent dla kogoś bliskiego lub samej siebie. Twoje klientki pokochają dobrane specjalnie dla nich zestawy w złotych pudełkach. Jak działa promocja? Gabinety biorące w niej udział otrzymują atrakcyjny pakiet produktów oraz ekskluzywne pudełka na zestawy.

Zabieg bursztynowy

Zabieg bursztynowy

W najnowszym wydaniu magazynu LNE możesz przeczytać o wykorzystaniu kwasu bursztynowego w profesjonalnym zabiegu gabinetowym Sucses Peel.

Efekt synergii, czyli techniki łączone w kosmetologii

Efekt synergii, czyli techniki łączone w kosmetologii

Przeczytaj komentarz eksperta, mgr Anny Parzychowskej-Parol, propagatorki kosmetologii holistycznej, na temat łączenia różnych technik w jednym zabiegu.