Wielozadaniowy kwas ferulowy

DLA PROFESJONALISTÓW
Wielozadaniowy kwas ferulowy


Wyjątkowe właściwości antyoksydacyjne kwasu ferulowego pozwalają chronić kluczowe struktury skóry: keratynocyty, fibroblasty, kolagen i elastynę.


Jednym z głównych zagadnień współczesnej kosmetologii jest zapobieganie postępującym procesom starzenia się skóry. Istotna jest zwłaszcza ochrona przed wpływem czynników zewnętrznych jak promieniowanie UV i zanieczyszczenie środowiska, a w takich przypadkach sprawdzą się szczególnie antyoksydanty. Początkowo sięgano po witaminy np. C, E, a do ich stabilizowania stosowano kwas ferulowy. Okazało się, że może on znaleźć zastosowanie jako główny aktywny składnik o wyjątkowych właściwościach antyoksydacyjnych, chroniący kluczowe struktury skóry: keratynocyty, fibroblasty, kolagen i elastynę.

Skuteczne połączenia

W kosmetologii najczęściej stosuje się go w stężeniu 12%, tak jak to ma miejsce w nanotechnologicznym systemie Ferulac Peels Booster, składającym się z 2 roztworów nakładanych po sobie w kolejnych krokach zabiegu. Pierwszy roztwór to kwas ferulowy, połączony z floretyną, dodatkowo zwiększającą jego dostępność. W kolejnym kroku połączono go z hydroksykwasami - substancjami keratolitycznymi, co sprzyja jeszcze lepszemu działaniu kwasu ferulowego.

Wskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim fotostarzenie, ale również różnego typu przebarwienia – od posłonecznych po melasmę. Kwas ferulowy ma zdolność blokowania głównego enzymu melanogenezy – tyrozynazy, oraz hamowania proliferacji melanocytów.

Podobne jest wskazanie do zabiegu Ferulac Valencia Peel, ale procedura charakteryzuje się silniejszym efektem remodelującym strukturę skóry i może stanowić bardzo dobrą alternatywę dla bardziej inwazyjnych metod lub też je uzupełniać. W formule roztworu wykorzystano synergię kwasów TCA i salicylowego, co pozwala na użycie ich w niższych stężeniach i uzyskanie kontrolowanego złuszczania, wpartego działaniem kompleksu antyoksydacyjnego złożonego z kwasów ferulowego i 3-O-etylo askorbinowego.

Zabieg uzupełniony miejscowo stosowanymi retinoidami inicjuje syntezę włókien kolagenowych, elastynowych oraz kwasu hialuronowego, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu jędrności, elastyczności i właściwego poziomu nawilżenia skóry.

Wyjątkowa synergia

Ponieważ jesteśmy tuż przed sezonem letnim, więc przybliżmy zabieg DNA Recovery Peel, który można przeprowadzać nawet przy znacznej ekspozycji na słońce. Procedura jest oparta na synergii działania kwasu ferulowego użytego w roztworze i enzymów naprawy DNA, niezbędnych aminokwasów, retinoidów i czynników wzrostu zawartych w kremie kończącym zabieg.

Kwas ferulowy zastosowano tutaj w wyjątkowo wysokim stężeniu 14%, które pozwala zredukować powstawanie uszkodzeń DNA pod wpływem UV aż o 40% . Pozostałe substancje zostały tak dobrane, aby nie tylko poprawiać wygląd skóry fotouszkodzonej i zapobiegać fotostarzeniu, ale również zapewnić regresję rogowacenia słonecznego i tym samym zapobiegać powstawaniu zmian nowotworowych.

Zabiegi z kwasem ferulowym możemy przeprowadzać u szerokiej grupy osób, niezależnie od fototypu skóry. Jego kompatybilność z innymi składnikami oraz właściwości stabilizujące cząsteczki tych składników sprawiają, że idealnie sprawdza się w kosmetologii. Poza wymienionymi wcześniej właściwościami, warto podkreślić jego działanie przeciwzapalne, zmniejszające zaczerwienienia oraz fotoprotekcyjne.


1. N. Kotova, K. Hemminki, D. Segerbäck, Urinary thymidine dimer as a marker of total body burden of UV-inflicted DNA damage in humans, Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2005, 14(12):2868-72.

 

Artykuł ukazał się w magazynie LNE.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Moc kwasu traneksamowego

Moc kwasu traneksamowego

Przebarwienia to problem, na który powinniśmy zwracać uwagę przez cały rok, ale to zwykle pojawiające się jesienią „ciemne plamki”  skłaniają klientów do poszukiwania rozwiązań w gabinetach kosmetologicznych.

Sesderma na LNE

Sesderma na LNE

Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetologiczne LNE. Tegoroczna edycja odbędzie się 16 i 17 września w Krakowie po 676 dniach przerwy spowodowanej pandemią. Sesderma także będzie obecna na tym wyjątkowym dla branży beauty wydarzeniu.

Ciało jak marzenie

Ciało jak marzenie

Klientki w gabinetach kosmetycznych częściej poświęcają czas i środki na pielęgnację twarzy. Rzeczywiście zabiegi obejmujące całe ciało zajmują o wiele więcej czasu, ale czy to powinno usprawiedliwiać brak troski o ciało? W magazynie LNE opisujemy, jak dobierać pielegnację domową na ciało.